Öğretmenlerde sabır ve sinizm arasındaki ilişki
The relationship between patience and cynicism in teachers
  1. Tez No: 933247
  2. Yazar: ZEYNEP BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, sabır ile sinizm arasındaki ilişkiyi, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokul sınıf öğretmenlerinin görüşlerine dayalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın hedef evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kırşehir ilindeki kamu ilkokullarında görev yapan 650 sınıf öğretmeni oluşmaktadır. Hedef evrenden seçkisiz 246 öğretmen örnekleme alınmıştır. Verilerin toplanmasında; öğretmenlerin demografik bilgilerini öğrenmek için kişisel bilgi formu, öğretmenlerin sabır düzeylerini belirlemek için“Öğretmen Sabır Ölçeği”ve sinizm düzeylerini ölçmek için“Örgütsel Sinizm Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, parametrik testler kullanılmıştır. İkili grupların karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise ANOVA kullanılmıştır. Öğretmenlerin sabırlarının sinizmi yordama düzeyini belirlemek için regresyon analizi yapılmıştır. Kişisel verilerin analizinde yüzde ve frekans, madde ve boyutların analizinde aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Cinsiyet, kıdem ve okutulan sınıfa göre öğretmenlerin sabır ve sinizm toplam ve alt boyutlarında görüşleri anlamlı farklılık göstermemiştir. Sınıftaki öğrenci sayısına göre öğretmenlerin sabır toplam ve alt boyutlarında görüşleri anlamlı farklılık göstermemiştir. Sınıftaki öğrenci sayısına göre öğretmenlerin görüşleri sinizmin bilişsel, duyuşsal ve toplam alt boyutlarında anlamlı farklılık göstermezken, davranışsal alt boyutunda anlamlı farklılık göstermiştir. 16-25 kişilik sınıfta öğretmenlik yapanlar diğer sınıf sayılarına göre daha az davranışsal sinizm gösterdiklerini ifade etmişlerdir. Araştırmanın sonuçlarına göre, sabır ve sinizm arasında orta düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki vardır. Sabır sinizmin anlamlı ancak düşük bir yordayıcısıdır. Öğretimsel ve etkileşimsel sabır ikisi birlikte bilişsel sinizmin %7'sini, duyuşsal sabrın %8'ini, davranışsal sinizmin %5'ini açıklamaktadır. Sinizm alt boyutlarını en fazla etkileşimsel sabır etkilemekte sonra öğretimsel sabır gelmektedir. Etkileşimsel sabırdaki bir birimlik değişim; bilişsel sinizmde 25 birimlik, duyuşsal sinizmde 27, davranışsal sinizmde 32 birimlik bir azalışa neden olmaktadır. Öğretimsel sabırdaki bir birimlik değişim; bilişsel sinizmde 17 birimlik, duyuşsal sinizmde 20, davranışsal sinizmde 11 birimlik bir azalışa neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between patience and cynicism based on the opinions of primary school classroom teachers affiliated with the Ministry of National Education. The research is in the relational survey model. The target population of the research consists of 650 classroom teachers working in public primary schools in Kırşehir in the 2023-2024 academic year. 246 teachers were randomly sampled from the target population. In collecting data; A personal information form was used to learn teachers' demographic information,“Teacher Patience Scale”to determine teachers' patience levels, and“Organizational Cynicism Scale”to measure their cynicism levels. Parametric tests were used to analyze the data. t-Test was used to compare paired groups, and ANOVA was used to compare more than two groups. Regression analysis was conducted to determine the predictive level of teachers' patience on cynicism. Percentage and frequency were used in the analysis of personal data, and arithmetic mean and standard deviation values were used in the analysis of items and dimensions. Teachers' opinions on the total and sub-dimensions of patience and cynicism did not differ significantly according to gender, seniority and grade taught. Teachers' opinions on the total and sub-dimensions of patience did not differ significantly depending on the number of students in the class. While teachers' opinions did not differ significantly in the cognitive, affective and total sub-dimensions of cynicism according to the number of students in the class, there were significant differences in the behavioral sub-dimension. Those who teach in classes of 16-25 students stated that they showed less behavioral cynicism compared to other class sizes. According to the results of the research, there is a significant, moderate and negative relationship between patience and cynicism. Patience is a significant but low predictor of cynicism. Instructional and interactional patience together explain 7% of cognitive cynicism, 8% of affective patience, and 5% of behavioral cynicism. Interactional patience affects the cynicism sub-dimensions the most, followed by instructional patience. One unit change in interactional patience; It causes a decrease of 25 units in cognitive cynicism, 27 units in affective cynicism, and 32 units in behavioral cynicism. One unit change in instructional patience; It causes a decrease of 17 units in cognitive cynicism, 20 units in affective cynicism, and 11 units in behavioral cynicism.