Demiryolu ulaştırmasında istatistiksel analizler: yüksek hızlı tren ve ray-boden yağlama örnekleri
Statistical analysis in railway transportation: high-speed train and wheel-rail lubrication
- Tez No: 933285
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın ilk aşamasında Yüksek Hızlı Tren (YHT) yolcu-km değerindeki değişim Yüksek Hızlı Demiryolu (YHD) uzunluğu, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) ve nüfus verilerinden yararlanılarak, çoklu regresyon yönteminden kullanılarak açıklanmıştır. YHT'in Türkiye ve Almanya'daki kentlerin sosyo-ekonomik performansına olan olası etkileri geliştirilen algoritma yardımı ile 0,05 anlamlılık düzeyinde, bir dizi hipotez yardımı ile sınanmıştır. Türkiye, Almanya, İtalya, Japonya ve Birleşik Krallık'ta YHT'in konvansiyonel demiryolu ile yolcu ve yük taşımasına olan etkileri istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş, karma ve yüksek hızlıya adanmış hat kullanımının etkileri gösterilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ray-tekerlek yağlaması ile ilgilidir. Demiryollarının özellikle eğri (kurp) kesimlerinde ray-tekerlek sürtünmesi arzu edilmeyen ray-tekerlek aşınmalarına neden olabilmektedir. Bu aşınmalar, aynı hattı paylaşan araçların tekerlekleri yolu ile yayılım da gösterebilmektedir. Ray ve tekerleğin yüksek maliyetleri nedeniyle bunlardan optimum düzeyde yararlanabilmek amacı ile yağlamanın tekerlek aşınmasına olan etkisinin yanında, aşınmanın tekerlek tornasına olan etkileri sayısal yöntemler ile analiz edilerek sonuçlar ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar bakım prosedürlerine yalın yaklaşım ile uygun öneriler getirilebilecektir. Ayrıca ray-tekerlek temasında, tekerleğin raya tutunmasında kayıp oluştuğu durumlarda kullanılan patinaj kumunun nemlenmesi sonucu gerçekleşen kekleşme ve dolayısı ile kumlamanın aksaması sorununa da çözüm önerileri getirilmiştir. Gerçekleştirilen istatistiksel analizlerde kullanılan yaklaşımların varsayımlarının da ayrıca sınanması sureti ile etkin sonuçların elde edilmesi hedeflenmiştir. Bu sonuçların YHT özelinde ve tüm raylı sistemlere uyarlanarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the first stage of this study, the change in High Speed Train (HST) passenger-km value is explained using multiple regression method by utilizing High Speed Railway (HSR) length, Gross Domestic Product (GDP) and population data. The possible effects of HST on the socio-economic performance of cities in Turkiye and Germany are tested with the help of a series of hypotheses at a significance level of 0.05 with the help of the developed algorithm. The effects of HSR on passenger and freight transportation by conventional railways in Turkiye, Germany, Italy, Japan and the United Kingdom are analyzed by statistical methods and the effects of the use of mixed and dedicated high-speed lines are shown. In the second phase of the study is related with rail wheel lubrication. Rail-wheel friction, especially in curved sections of railways, can cause undesirable rail-wheel wear. These abrasions can also spread through the wheels of vehicles sharing the same track. Due to the high cost of rail and wheel, in order to make optimum use of them, the effects of lubrication on wheel wear as well as the effects of wear on the wheel lathe are analyzed by numerical methods and the results are presented. The results obtained will be able to bring appropriate suggestions with a lean approach to maintenance procedures. In addition, solutions have been proposed to the problem of caking due to the wetting of the traction sand used in rail-wheel contact area in cases where there is a loss of adhesion of the wheel to the rail, and therefore disruption of sandblasting. It is aimed to obtain effective results by also testing the assumptions of the statistical approaches used in the analysis. It is thought that these results can be used for HSR and all rail systems.