Differences of coping strategies during the grief process in different cultural values and neuroticism
Farklı kültürel değerlerde yas sürecinde başa çıkma stratejilerinin farklılıkları ve nevrotiklik
- Tez No: 933331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HENK SCHUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uthrecht University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
Bu çalışma, kültürel değerler(bireyci ve toplulukçu) ile yas sürecindeki özel başa çıkma tarzının (Kaçış-Kaçınma ve Pozitif Değerlendirme) kullanımı arasındaki etkileşimi araştırmak ve ayrıca bu etkileşimin nevrotiklik kişilik özelliği tarafından yönetilip yönetilmediğini görmek için yapılmıştır. Çalışmanın amacı, farklı kültürel değerlerin yasla nasıl başa çıktığı ve nevrotikliğin bu farklılıklar üzerindeki etkisi hakkında bir anlayış getirmek, yasla başa çıkmanın işlevsel yollarını belirlemek ve yas terapisi müdahalelerini geliştirmek için gelecekteki araştırmaların önünü açmaktır. 204'ü kolektivist (Yunanistan ve Türkiye)ve 103'ü bireyci (Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri) ülkelerden olmak üzere toplam 343 katılımcı kendi kendine uygulanan bir anket doldurmuştur (Hofstede, 1980). Sonuçlar, kültürel değerlerile heriki başa çıkma stratejisi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Ayrıca, nevrotiklik bu etkileşim üzerinde bir ılımlılık etkisi göstermemiştir. Sonuçlar, yas ve başa çıkma ile ilgili daha önce yapılmış olan araştırmalar ışığında tartışılmıştır. Ayrıca kişiliğin yasla başa çıkma üzerindeki etkisinin sonuçlarını da değerlendirdik. Bu bildiğimiz kadarıyla daha önce literatürde karşılaştırılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted to investigate the interaction between cultural values (individualistic and collectivistic) and the usage of two specific coping styles (Escape-Avoidance and Positive-Reappraisal) during their grief process and additionally, to see if this interaction is being moderated by the personality trait neuroticism. The goal of the study is to bring an understanding on how different cultural values cope with grief and the influence of neuroticism on these differences, to pave the way for future research to identify the functional ways of coping with grief and to improve the interventions of grief therapy. A total number of 343 participants completed a self-administered questionnaire, with 204 from collectivistic (Greece and Turkey) and 103 from individualistic (Germany and United States) countries (Hofstede, 1980). The results demonstrated that there was no statistically significant difference between cultural values and both of the coping strategies. Moreover, neuroticism did not show a moderation effect on this interaction. Results are discussed in the light of the previous research that has been done related to grief and coping. In addition, we also evaluated the results of the effect of personality on coping with grief, which had not been compared in the literature before, as our knowledge.