The relationship between emotional intelligence, foreign language anxiety and demotivational factors in foreign language learning on preparatory students in Turkey
Türkiye'deki hazırlık öğrencilerinde yabancı dil öğreniminde duygusal zeka, yabancı dil kaygısı ve demotivasyon faktörleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 636165
  2. Yazar: TUĞÇE BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin amacı, İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinde duygusal zeka, yabancı dil kaygısı ve demotivasyonal faktörler arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çalışmaya İngilizce Hazırlık Okuluna kayıtlı 148 B1 (orta) seviyesindeki öğrenci katılmıştır. Veriler, Duygusal Zeka Bölümünün Türkçe'ye uyarlanmış versiyonundan, Yabancı Dil Sınıfı Kaygı Ölçeği'nin (FLCAS) Türkçe tercüme edilmiş versiyonundan ve Türk Hazırlık Okulu Üniversite Öğrencilerinin İngilizce Öğrenmeye Yönelik Demotivasyonel Faktörlerinden elde edilmiştir. Bulgular, katılımcıların yabancı dil öğreniminde orta derecede endişeli ve motive olduklarını ortaya koymuştur. Buna ek olarak, çalışmanın temel amacı olarak, Türkiyede yabancı dil olarak İngilizce öğretimi bağlamında Duygusal Zeka (EI), Yabancı Dil Anksyetesi (FLA) ve Demotivasyonel Faktörler (DF) arasında pozitif anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Çalışma, Dil Hazırlık programları için pedagojik sonuçlar ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to investigate the relationship between emotional intelligence (EI), foreign language anxiety (FLA) and demotivational factors (DF) at a foundation university in Istanbul, Turkey. 148 B1 (intermediate level) students enrolled in the English Preparatory school participated in this study. Data were collected from Turkish adapted version of Emotional Intelligence Quotient Inventory (EQ-i), Turkish translated version of Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS) and Turkish preparatory school university students' Demotivational Factors Towards Learning English scale. The findings revealed that the participants were moderately anxious and demotivated in foreign language learning. Moreover, as the main objective of the study, a positive significant correlation was found among EI, FLA and DF in Turkish EFL context. The study provides pedagogical implications and suggestions for language preparatory programs.