CANVA tasarım aracıyla yürütülen uygulamaların dördüncü sınıf öğrencilerinin çevre akademik başarısına, çevreye yönelik tutumuna ve sosyal becerilerine etkisi
The effect of applications conducted with CANVA design tool on fourth grade students' environmental academic achievement, attitude towards environment and social skills
- Tez No: 933370
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı Canva uygulaması ile yürütülen çevre eğitiminin dördüncü sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, çevreye yönelik tutumlarına ve sosyal becerilerine etkisini incelemektir. Çalışmada karma yöntem, yakınsayan paralel desen benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında Kastamonu ilinde bir okulda eğitim gören 25 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel kısmında veri toplama aracı olarak Kara (2020) tarafından geliştirilen ve güvenirliği 0,86 olan“Çevre Akademik Başarı Testi”, Peker (2020) tarafından geliştirilen ve güvenirliği 0,89 olan“Çevreye Yönelik Tutum Ölçeği”, Kocayörük (2000) tarafından geliştirilen ve güvenirliği 0,83 olan“Sosyal Beceri Ölçeği”ön ve son test olarak kullanılmıştır. Nitel kısmında ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu, araştırmacı günlüğü ve gözlem formu ile veriler toplanmıştır. Uygulama sürecinin başında öğrencilere iki haftalık Canva eğitimi verilmiştir. Öğrenciler beşer kişilik heterojen gruplara ayrılmıştır. Tasarım oluşturma süreci ön ve son test hariç 10 hafta sürmüştür. Bu çalışmada tasarımlar toprak, su, hava, ışık ve ses kirliliği konularında yapılmıştır. Tasarım sürecinde bir ders saati araştırmacı tarafından haftanın konusuyla ilgili (toprak, su, hava, ışık ve ses kirliliği) bilgilendirme yapılmış, ardından iki ders saati öğrencilerin tasarımlarını yapmalarına fırsat tanınmış ve üç ders saati tasarımlarını sunmaları sağlanmıştır. Son testlerin ardından çalışma grubundaki öğrencilerin tamamıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of environmental education conducted with the Canva application on the academic achievements, attitudes towards the environment and social skills of fourth grade students. In the study, the mixed method and the converging parallel pattern were adopted. The study group of the research consists of 25 fourth grade students studying at a school in Kastamonu province in the 2023-2024 academic year. The“Environmental Academic Achievement Test”developed by Kara (2020) with a reliability of 0.86, the“Environmental Attitude Scale”developed by Peker (2020) with a reliability of 0.89, and the“Social Skills Scale”developed by Kocayörük (2000) with a reliability of 0.83 were used as the preliminary and final tests as a data collection tool in the quantitative part of the study. In the qualitative part, data were collected using a semi-structured interview form developed by the researcher, a researcher diary and an observation form. At the beginning of the application process, two weeks of Canva training were given to the students. Students are divided into heterogeneous groups of five people. The design creation process took 10 weeks, excluding preliminary and final testing. In this study, the designs were made on soil, water, air, light and sound pollution issues. During the design process, one lesson hour was informed by the researcher about the topic of the week (soil, water, air, light and sound pollution), then two lesson hours were given the opportunity for students to make their designs, and three lesson hours were provided to submit their designs. After the final tests, semi-structured interviews were conducted with all the students in the study group.