Proje tabanlı öğrenme yaklaşımının okul öncesi çocuklarda ekolojik ayak izi farkındalığına etkisinin incelenmesi
Effect of a project-based learning in education for ecological footprint awareness of pre-school students
  1. Tez No: 933369
  2. Yazar: DİLEK ÇERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ÇARDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Doğal Kaynaklar Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; yaşamın en önemli becerilerinin kazanıldığı okul öncesi dönemde tükenir doğal kaynakların korunması için çocuklarda ekolojik ayak izi farkındalığının sağlanmasıdır. Tezde proje tabanlı öğrenme yaklaşımı ile desteklenen çalışmaların çocukların tutum ve davranışlarına olan etkisini incelemek hedeflenmiştir. Verilerin toplanmasında“Çocuklar İçin Ekolojik Ayak İzi Farkındalık Ölçeği (EKAY-Ö)”kullanılmıştır. Yarı deneysel desende yürütülen çalışmada ön- son test kontrol grupları yer almıştır. Araştırmanın çalışma grubu, daha önce çevre eğitimi almamış 48-66 aylık, 15'i deney grubu öğrencisi ve 15'i kontrol grubu öğrencisi olmak üzere 30 öğrenciden oluşmuştur. Proje tabanlı öğrenme yaklaşımıyla hazırlanmış ekolojik ayak izi eğitim programı deney grubu öğrencilerine uygulanmıştır. Yedi haftalık eğitim sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerine son test uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizleri IBM SPSS V23 ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin normallik dağılımları“Shapiro-Wilk Testi”ile değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uymayan ölçek puanlarının ikili grup karşılaştırmalarında“Mann Whitney U Testi”, normal dağılıma uymayan ve farklı zamanlarda ölçülen ölçek puanlarının karşılaştırılmasında“Wilcoxon Testi”kullanılmıştır. Yapılan deneysel çalışma sonunda iki grubun son testten aldıkları puanlar karşılaştırılmış ve sonucun deney grubu öğrencilerinin lehine olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to raise ecological footprint awareness in children in order to protect exhaustible natural resources during the preschool period when the most important skills of life are acquired. It was aimed to examine the effects of activities supported by the project-based learning approach on children's attitudes and behaviors. The“Ecological Footprint Awareness Scale for Children (EKAY-Ö)”was used to collect data. The study, which was conducted in a quasi-experimental design, included pre- and post-test control groups. The study group consisted of 30 students, 15 in the experimental group and 15 in the control group, aged 48-66 months, who had not received environmental education before. The ecological footprint training program prepared with a project-based learning approach was applied to the experimental group students. At the end of the seven-week training, a post-test was applied to the experimental and control group students. The analysis of the obtained data was performed with IBM SPSS V23. The normality distribution of the data was evaluated with the“Shapiro-Wilk Test”. The“Mann Whitney U Test”was used in pairwise group comparisons of scale scores that did not conform to a normal distribution, and the“Wilcoxon Test”was used in comparing scale scores that did not conform to a normal distribution and were measured at different times. At the end of the experimental study, the scores of the two groups from the post-test were compared and it was determined that the result was in favor of the experimental group students.