Yükseköğretimdeki akademisyen yöneticilerin zihniyet yapılarına ilişkin öğretim elemanlarının görüşleri: Akademik üretkenlik bağlamında bir değerlendirme
Faculty members' views on the mindset of academic administrators in higher education: An evaluation in the context of academic productivity
- Tez No: 933386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Akademisyen yöneticilerin zihniyet yapısının öğretim elemanlarının akademik üretkenliğine yansımasını araştırmayı amaçlayan bu çalışma nitel bir araştırma yöntemi olan yorumlayıcı fenomenolojik desen ile yapılandırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu devlet ve vakıf üniversitelerinde aktif olarak çalışan 18 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla görüşme yöntemi kullanılmış, görüşmeler sonucunda elde edilen veriler için içerik analizi tekniği uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğretim elemanlarından elde edilen görüşler doğrultusunda engelleyici faktörlerin katılımcılar tarafından sıklıkla vurgulandığı görülmüştür. öğretim elemanlarının akademik üretkenliğini destekleyen faktörler arasında içsel motivasyon, akademik yeterliliğe sahip olma, mesleğe karşı duyulan sevgi, teşvik, akademik izin hakkı, meslektaş üretkenliği, merak ve unvanda yükselme gibi faktörler ön plana çıkmıştır. Engelleyen faktörler olarak yayınlama süreçlerinin sağlıksız oluşu, değerlendirilme kriterlerindeki eksiklik, bilimsel yetersizlik, kaynak eksikliği, ders yükü, teşvik eksiği, örgütteki çalışma atmosferi, etik problemler ve akademik terfinin olumsuz etkileri ön plana çıkan faktörler arasındadır. Bu faktörlerin yanı sıra öğretim elemanlarının birlikte çalıştıkları akademisyen yöneticilerin de akademik üretkenliği etkileyen önemli bir faktör olduğu görülmüştür. Zihniyet yapıları sabit, gelişim ve fayda kategorisinde ele alınmıştır. Akademik üretkenlik sürecinde sabit zihniyete sahip yöneticilerin süreci olumsuz etkilediği görülürken, gelişim veya fayda zihniyetine sahip yöneticilerin akademik üretkenliği artırma noktasında önemli bir faktör olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretim elemanlarının çoğu birlikte çalıştıkları akademisyen yöneticilerin zihniyet yapısını sabit olarak tanımlamıştır. Üniversiteleri daha üretken kurumlara dönüştürme noktasında yükseköğretimin önemli bir paydaşı olan akademisyen yöneticilerin nasıl bir zihniyete sahip olması gerektiğine dair belirttikleri görüşler doğrultusunda yöneticilerinin gelişim zihniyetine sahip olması gerektiği vurgulanmışlardır. Literatürde zihniyet üzerinde yapılan çalışmaların öğretmen ve öğrenci merkezli olduğu görülmüştür. Dolayısıyla çalışmanın, zihniyet ve akademik üretkenlik arasındaki ilişkiyi araştırmaya dair yapılacak çalışmalara destekleyici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how the mindset structures of academic administrators reflect on the academic productivity of faculty members. The study is structured using the interpretative phenomenological design, a qualitative research method. The study group consists of 18 faculty members actively working at public and private universities. The data were collected through interviews, and the obtained data were analyzed using the content analysis technique. The results of the study indicate that inhibitory factors were frequently emphasized by the participants. Factors supporting academic productivity included intrinsic motivation, academic competence, passion for the profession, incentives, academic leave rights, colleague productivity, curiosity, and promotion in rank. On the other hand, the prominent inhibiting factors included unhealthy publication processes, deficiencies in evaluation criteria, scientific inadequacy, lack of resources, teaching load, lack of incentives, organizational work atmosphere, ethical issues, and the negative effects of academic promotion. In addition to these factors, it was observed that the mindset of academic administrators working with faculty members also significantly impacts academic productivity. The mindsets were categorized as fixed, growth, and utility oriented. While administrators with a fixed mindset were found to negatively affect the academic productivity process, those with a growth or utility-oriented mindset were identified as key contributors to enhancing academic productivity. Most faculty members described the mindset of their academic administrators as fixed. In the context of transforming universities into more productive institutions, faculty members emphasized that academic administrators, as key stakeholders in higher education, should adopt a growth mindset. The literature review revealed that studies on mindset have predominantly focused on teachers and students. Therefore, this study is expected to contribute to future research exploring the relationship between mindset and academic productivity.