Proje okullarına yönetici atama sürecinin eğitim yöneticilerinin örgütsel adalet algısı bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the process of appointing principals to project schools in the context of education administrator's perception of organizational justice
- Tez No: 933384
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Milli Eğitim Bakanlığınca proje okullarına yönetici ataması diğer kamu okullarından farklı olarak özel bir yönetmeliğe bağlanmıştır. Bu maddeye göre yapılan atamalarda herhangi bir sınav kriteri yoktur. Bakanlıkça doğrudan yapılan bu atamaların eğitimin paydaşlarınca tartışma konusu olduğu görülmüştür. Bu çalışma ile proje okullarına yönetici atama uygulamasının eğitim çalışanlarında nasıl bir adalet ve hakkaniyet algılamasına neden olduğu açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda sözü geçen uygulamanın örgütsel adalet temelinde nasıl değerlendirildiği incelenmiştir. Araştırmada nitel yöntem kullanılmıştır. Bulgularda ise katılımcıların atama uygulaması için eşitlik, liyakat ve şeffaflık gibi konularda endişelerini dile getirerek konuya ilişkin örgütsel adalet algılamalarını ortaya koymuştur. Bu ifadeler çalışmanın eğitim yönetimi alanı için katkı sunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Ministry of National Education has made the assignment of administrators to project schools subject to a special regulation, unlike other public schools. According to this article, there is no exam criterion in the assignments made. It has been observed that these assignments made directly by the Ministry have been a subject of discussion by the stakeholders of education. This study has attempted to reveal what kind of justice and fairness perception the application of assigning administrators to project schools causes in education workers. In this context, it has been examined how the aforementioned application is evaluated on the basis of organizational justice. Qualitative method has been used in the research. In the findings, the participants have expressed their concerns about issues such as equality, merit and transparency for the assignment application and have revealed their perceptions of organizational justice regarding the subject. These statements show that the study can contribute to the field of educational administration.