Marka değeri ve kurumsal sürdürülebilirliğin kurumsal itibara etkisi
The effect of brand value and corporate sustainability on corporate reputation
  1. Tez No: 933391
  2. Yazar: TUĞBA BÜŞRA ŞEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, marka değeri ve kurumsal sürdürülebilirliğin kurumsal itibara etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, marka değerinin işletmelerin itibarını nasıl şekillendirdiğini ve sürdürülebilirlik uygulamalarının bu sürece ne ölçüde katkı sağladığını analiz etmektedir. Tezde, hem literatüre dayalı bir inceleme yapılmış hem de İstanbul'da çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler üzerinde bir anket çalışması yürütülmüştür. Marka değeri, tüketici temelli ve finansal temelli ölçüm yöntemleri ile değerlendirilirken; kurumsal sürdürülebilirlik, çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla ele alınmıştır. Anket verileri istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiş ve bulgular, yüksek marka değeri ve etkin sürdürülebilirlik uygulamalarının kurumsal itibara olumlu katkı sağladığını ortaya koymuştur. Özellikle, sürdürülebilirlik raporlaması yapan ve marka sadakatine önem veren firmaların itibarlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar, marka değerinin korunması ve sürdürülebilirlik stratejilerinin başarıyla uygulanmasının, firmaların uzun vadeli itibarlarını güçlendirdiğini göstermektedir. Bu çalışma, işletmelerin sürdürülebilirlik uygulamalarına yatırım yapmalarının, hem finansal başarı hem de kurumsal itibar açısından kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of brand equity and corporate sustainability on corporate reputation. The research analyzes how brand equity shapes the reputation of businesses and to what extent sustainability practices contribute to this process. The study includes both a literature-based review and a survey conducted with businesses operating in various sectors in Istanbul. Brand equity is assessed using consumer-based and financial-based measurement methods, while corporate sustainability is approached through its environmental, social, and economic dimensions. The survey data were evaluated using statistical analysis methods, and the findings revealed that high brand equity and effective sustainability practices contribute positively to corporate reputation. In particular, companies that engage in sustainability reporting and prioritize brand loyalty were found to have higher reputations. The results demonstrate that maintaining brand equity and successfully implementing sustainability strategies strengthen the long-term reputation of companies. This study highlights the critical importance of businesses investing in sustainability practices for both financial success and corporate reputation.