Matematik öğretmen adaylarının cebirsel ifadelere ilişkin kavram yanılgılarını fark etme becerilerinin incelenmesi
An investigation of prospective mathematics teachers' noticing skills of misconceptions related to algebraic expressions
- Tez No: 933458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN TEKİN SİTRAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Cebir alanında öğrencilerin kavram yanılgılarının giderilebilmesi için matematik öğretmen adaylarının öğrencilerin matematiksel kavramlara ilişkin kavram yanılgıları hakkında bilgi sahibi olmaları, bu yanılgıları tespit edip anlayabilmeleri ve çözüm önerileri sunup bu çözüm yöntemlerini açıklamaları önemlidir. Bu doğrultuda, araştırmacılar dikkate alma, yorumlama ve karar verme olmak üzere 3 temel bileşenden oluşan fark etme becerisi kavramını ortaya atmışlardır (Jacobs vd., 2010). Fark etme becerisine dayandırılan bu çalışmanın amacı matematik öğretmeni adaylarının, öğrencilerin cebirsel ifadelere yönelik kavram yanılgılarını fark etme becerilerini araştırmaktır. Durum çalışması yöntemi kullanılan bu çalışmaya İç Anadolu Bölgesi'ndeki bir devlet üniversitesinde İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü'nde 4. sınıfta öğrenim gören 40 öğretmen adayı katılmıştır. Veriler, cebirsel ifadeye yönelik farklı kavram yanılgısını içeren beş farklı öğrenci çözümü ile toplanmıştır. Öğretmen adayları öğrencinin çözümlerini analiz etmiş, yorumlamış ve bir sonraki öğretim adımlarına karar vermişlerdir. Elde edilen veriler Jacobs ve arkadaşları (2010) tarafından geliştirilen çerçeve ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, öğretmen adaylarının cebirsel ifadelere yönelik kavram yanılgısına sahip öğrencilerin çözümlerini dikkate alma ve yorumlama düzeyinde sağlam kanıtlar sunabildiği görülmektedir. Karşılık verme becerisinde; dikkat etme ve yorumlama becerilerinden farklı olarak öğretmen adaylarının sınırlı kanıtlar sunduğu dikkat çekmektedir. Öğretmen adaylarının fark etme becerilerine yönelik yapılan çalışmaların öğretmen yetiştirme programlarına entegre edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In order to eliminate student misconceptions in algebra, prospective mathematics teachers should have knowledge about misconceptions of mathematical concepts, be able to identify and understand these misconceptions, and offer solutions and explain these solution methods. In this direction, researchers have introduced the concept of noticing skill, which consists of three basic components: attending, interpreting and deciding how to respond (Jacobs et al., 2010). The purpose of this study, which is based on the noticing skill, is to investigate prospective mathematics teachers' noticing skills of students' misconceptions about algebraic expressions. Using the case study method, 40 prospective mathematics teachers in their fourth in the Department of Elementary Mathematics Teaching at a state university in the Central Anatolia Region participated in this study. Data were collected with five different student solutions involving different misconceptions about algebraic expressions. The prospective teachers attended to students' strategies,interpreted their mathematical understanding and decided on the next instructional steps based on students' understanding. The data were analyzed using the framework developed by Jacobs et al. (2010). As a result of the analysis, it is seen that prospective teachers were able to provide robust evidence while attending and interpreting students' solutions regarding algebraic expressions involving students' misconceptions. In decidingmaking skill, it is noteworthy that, unlike attending and interpreting skills, the prospective teachers presented limited evidence. It can be suggested that studies on prospective teachers' noticing skills should be integrated into teacher training programs.