Lohusalarda obstetrik şiddet ile postpartum depresyon arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between obstetric violence and postpartum depression in puerperal women
- Tez No: 933459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Lohusalarda Obstetrik Şiddet ile Postpartum Depresyon Arasındaki İlişkinin Belirlenmesi Amaç: Çalışma, lohusalarda obstetrik şiddet ile postpartum depresyon arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, 10.07.2023-01.02.2025 tarihler arasında, Erzurum Yakutiye ilçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Dr. Filiz Dolunay, Şerifefendi, Ceylanoğlu ve Veyisefendi Aile Sağlığı Merkezine başvuran, araştırmaya alınma kriterlerine uyan, 351 lohusa ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Obstetrik Şiddet Algı Ölçeği”,“Edinburg Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ)”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 20.0 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, min-max ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, lohusaların %76.9'unun 35 yaş ve altı, %40.4'ünün lisans ve üzeri mezun olduğu, %75.2'sinin çalışmadığı, %66.4'ünün gelirinin giderine denk olduğu ve %92.3'ünün gebe eğitim sınıfına katılmadığı belirlenmiştir. Lohusaların, Obstetrik Şiddet Algı Ölçeği'nin; Gebelik Öncesi ve Gebelik Dönemi alt boyutunda puan ortalamalarının 15.35±4.90, Doğum Anı alt boyutunda puan ortalamalarının 10.02±4.21, Doğum Sonu Dönem alt boyutunda puan ortalamalarının 32.11±9.88 olduğu saptanmıştır. Lohusaların Edinburg Pospartum Depresyon Ölçeğinden aldıkları puan ortalamalarının 8.05±5.71 olduğu bulunmuştur. Edinburgh doğum sonrası depresyon ölçeğine 13 ve üzeri puan veren %20.2 lohusada doğum sonrası depresyon riski vardı.
Özet (Çeviri)
Determining the Relationship Between Obstetric Violence and Postpartum Depression in Puerperal Women Aim: The purpose of this study was to determine the relationship between obstetric violence and postpartum depression in puerperal women. Material and Method: The research was conducted with 351 puerperal women who applied to Dr. Filiz Dolunay, Şerifefendi, Ceylanoğlu and Veyisefendi Family Health Centers affiliated to Erzurum Yakutiye District Health Directorate and met the inclusion criteria of the research between July 10, 2023 and February 01, 2025. Data were collected using the Personal Descriptive Form, Obstetric Violence Perception Scale, and Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS). The research data were analyzed using the SPSS 20.0 statistical package program. Number, percentage, mean, min-max values, and Pearson's correlation analysis were used in the data evaluation. Results: Of the puerperal women in the study, 76.9% were under the age of 35, 40.4% had a bachelor's degree or higher, 75.2% were unemployed, 66.4% had an income equal to their expenses and 92.3% did not attend pregnancy education classes. The puerperal women's mean score on the Pre-Pregnancy and Pregnancy Period sub-dimension of the Obstetric Violence Perception Scale was 15.35±4.90, their mean score on the Moment of Birth sub-dimension was 10.02±4.21, and their mean score on the Postpartum Period sub-dimension was 32.11±9.88. The mean score of the puerperal women on the Edinburgh Postpartum Depression Scale was found to be 8.05±5.71. 20.2% of the puerperal women who scored 13 or higher on the Edinburgh Postpartum Depression Scale were at risk of postpartum depression).