Fark etme becerisini geliştirmeye yönelik yapılan çalışmaların betimsel içerik analizi
Descriptive content analysis of studies on developing noticing skills
- Tez No: 933460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN TEKİN SİTRAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Öğretmenlikte uzmanlaşmanın önemli bileşenlerinden biri fark etme becerisinin gelişmesidir. Fark etme becerisi, öğretmenlerin öğrencilerin düşünmelerine dikkat etmesini ve bu düşüncelere neden dikkat etmesi gerektiğini yorumlaması olarak ifade edilir. Yapılan çalışmalar öğretmenlerin öğrencilerinin matematiksel düşünme becerilerini fark etme becerilerini geliştirmenin öneminden bahseder. Fark etme becerisini geliştirmeye yönelik yapılan çalışmaları incelemek gelecekteki eğitim uygulamaları için önemli bir öngörü sağlar. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de fark etme becerisini geliştirmeye yönelik yapılmış çalışmaları incelemek ve bu çalışmaların yaygın eğilimini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda YÖK Ulusal Tez Merkezi ve Google Akademik veri tabanlarında bulunan 2010-2024 (2010 ve 2024 dâhil) yılları arasında yapılmış 25 tanesi makaleden 17 tanesi tezden oluşan 42 çalışma incelenmiştir. Bu çalışmalar yayın türüne, yayın yılına, yayın diline, yöntem bilgisine, matematik konularına, kullanılan fark etme becerisi analizi çerçevesine, fark etme becerisini geliştirmeye yönelik yapılan uygulamalara ve bu uygulamalarda kullanılan temel yöntemlere göre sınıflandırılarak analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde veri analiz yöntemlerinden betimsel içerik analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre genel olarak az katılımcı ile nitel çalışmalar yürütülmüş ve çalışmaların büyük çoğunluğunda öğretmen adayları ile çalışılmıştır. İncelenen çalışmalar örneklem grubu, veri toplama aracı, veri analiz yöntemi, analiz çerçeveleri, çalışılan matematik konuları, kullanılan uygulamalar ve temel yöntemler açısından çeşitlilik göstermektedir. Fark etme becerisini geliştirmek için kullanılan matematik uygulamaları çoğunlukla video kulüp etkinlikleridir. Bu bulgular ışığında, öğretmenlerin mesleki fark etme becerisi gelişimini hedef alan geniş bir çalışma alanı olduğu sonucuna ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
One of the important components of specialization in teaching is the development of noticing skills. Noticing skills are expressed as teachers paying attention to students' thinking and interpreting why they should pay attention to these thoughts. Studies conducted mention the importance of teachers developing their students' noticing skills in mathematical thinking skills. Examining studies conducted to develop noticing skills provides an important insight for future educational practices. The aim of this study is to examine studies conducted in Türkiye to develop noticing skills and to determine the common trend of these studies. For this purpose, 42 studies, 25 of which were articles and 17 were theses, conducted between 2010-2024 (including 2010 and 2024) in the databases of the Council of Higher Education (YÖK) National Thesis Center and Google Scholar were examined. These studies were classified and analyzed according to the publication type, publication year, publication language, methodology, mathematics topics, the noticing skill analysis framework used, the applications made to develop noticing skills and the basic methods used in these applications. Descriptive content analysis, one of the data analysis methods, was used in the analysis of the data. According to the findings, qualitative studies were generally conducted with a small number of participants and the majority of the studies were conducted with teacher candidates. The examined studies vary in terms of sample group, data collection tool, data analysis method, analysis frameworks, studied mathematics topics, used applications and basic methods. Mathematics applications used to develop noticing skills are mostly video club activities. In the light of these findings, it can be concluded that there is a wide field of study targeting the development of teachers' professional noticing skills.