Refah devleti harcamalarının makro ekonomik göstergelerle etkileşiminin analizi: Avrupa Birliği örneği
Analysis of the interaction of welfare state expenditures with macroeconomic indicators: The case of the European Union
- Tez No: 933468
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Finance, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
En geniş anlamda çalışanları ve aile bireylerini hastalık, yaşlılık ve işsizlik ve benzeri sosyal risklere karşı korumak, minimum bir gelir seviyesi sağlamak ve sınıf ayrımı yapılmaksızın tüm bireylerin üzerinde mutabık kaldığı standart sosyal hizmetleri sunmak şeklinde tanımlanan refah devleti anlayışı tarihsel olarak önemli dönüşüm geçirmiştir. Ülkeler, gelişmişlik sürecine ve seviyesine, toplumsal ve siyasal yapısına göre çeşitli refah devleti sistemleri geliştirmiş ve uygulamaları zaman içerisinde değişim göstermiştir. Bu bağlamda refah devleti uygulamaları, ülkeden ülkeye farklılık gösterse de, özü itibariyle devlete önemli görev ve sorumluluklar yüklemektedir. Dolayısıyla refah devleti uygulamaları ile makroekonomik performans arasında etkileşim kendiliğinden oluşmaktadır. En kapsamlı refah devleti uygulamalarına Batı Avrupa'da yer alan ülkelerde rastlanmaktadır. Avrupa bütünleşme (entegrasyon) süreci, üye ülkelerdeki başta ekonomi politikaları olmak üzere, refah devleti uygulamalarının uyumlaştırılmasına yönelik çerçeveler belirlediği görülmektedir. Bu arka plana dayalı olarak, bu tezin amacı Avrupa Birliği üyesi ülkelerde refah devleti ile makroekonomik performans arasındaki etkileşimi ampirik olarak incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, refah devleti göstergesi ile makroekonomik performans göstergeleri arasındaki etkileşim ileri ekonometrik yöntemlerle incelenmiş, söz konusu değişkenlerin istatistiksel karakteristikleri incelenmiş, politika eşgüdümünün bir sonucu olarak değişkenlerin yakınsama durumu ele alınmış ve son olarak bütçe dengesi ile kamu borç stokunu bağımlı değişken, sosyal harcamaları ise bağımsız değişken olarak ele alan iki model ile değişkenler arasındaki uzun ve kısa dönemli nedensellik analizleri yapılmıştır. Ampirik analizlerden elde edilen bulgular, söz konusu değişkenlerde çok sayıda yapısal kırılmaya rastlandığını, 2008 finansal krizi sonrası bu kırılmaların sıklaştığını ve yaygınlaştığını, analize dahil edilen ülkelerin büyük çoğunluğunda değişkenlerin yakınsama eğilimi göstermediğini, sosyal harcamalar ile makroekonomik göstergeler arasındaki nedensellik ilişkilerinin ülkelere özgü karekteristlikler taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of welfare state, which is broadly defined as protecting workers and their family members against social risks such as illness, old age, unemployment and similar social risks, ensuring a minimum income level and providing standard social services agreed upon by all individuals without class distinction, has undergone significant transformations historically. Countries have developed various welfare state systems according to their development process and level, social and political structure, and their practices have changed over time. In this context, although welfare state practices differ from country to country, they essentially impose important duties and responsibilities on the state. Therefore, there is an interaction between welfare state practices and macroeconomic performance. The most comprehensive welfare state practices are found in countries located in the Western Europe. The European integration process has set frameworks for the harmonization of welfare state practices, as seen particularly in economic policies, in member countries. Against this background, the aim of this thesis is to empirically examine the interaction between welfare state and macroeconomic performance in the European Union member states. For this purpose, the interaction between welfare state indicator and macroeconomic performance indicators has been analyzed by advanced econometric methods, the statistical characteristics of these variables have been examined, the convergence of the variables has been analyzed as a result of policy coordination, and finally, long and short-run causality analyses between the variables have been conducted with two models that consider budget balance and public debt stock as dependent variables and social expenditures as an independent variable. The findings from the empirical analyses show that there are many structural breaks in these variables, these breaks have become more frequent and widespread after the 2008 financial crisis, the variables do not tend to converge in most of the countries concerned in the analysis, and the causality relations between social expenditure and macroeconomic indicators have country-specific characteristics.