Bilim fuarları sürecinin proje yürütücüsü danışman öğretmenler ve öğrenciler tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of the science fair process by project coordinators, advisors, teachers and students
- Tez No: 933497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ZEREN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları sürecine katılan proje yürütücüsü danışman öğretmenlerin ve öğrencilerin süreç hakkındaki deneyimlerini ve görüşlerini incelemektir. Araştırmada, öğretmenlerin ve öğrencilerin proje geliştirme, uygulama ve sonuçlandırma deneyimlerini ve bu süreçlerin 21. yüzyıl becerilerine etkisini değerlendirmek hedeflenmiştir. Araştırma karma yöntem şeklinde desenlenmiştir. Nitel ve nicel veriler aynı anda toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Bursa ilindeki ortaöğretim kurumlarında TÜBİTAK 4006 projelerinde görev almış olan, bilim fuarı sürecinde proje yürütücülüğü ve danışman öğretmen görevini birlikte yürüten 9 fen bilimleri öğretmeni ve bu projelerde yer almış olan 9 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklem, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan“Yürütücü Danışman Öğretmen Görüşme Formu”ve“Öğrenci Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Bu formların içeriğinde proje fikri belirleme, uygulama, sonuçlandırma ve fuar günü süreci yanı sıra Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği ile 21.yy. Becerileri Gözlem Formu ve Bilim Fuarı Süreci Paydaş Katılım Düzey Formu yer almaktadır. Görüşme formları araştırmacı tarafından oluşturularak alanında uzman iki araştırmacı tarafından incelenmesi sağlanmıştır. Nicel veriler betimsel istatistiklerle (ortalama, standart sapma) analiz edilmiş, nitel veriler içerik analiziyle yorumlanmıştır. Sonuç olarak araştırma, öğretmenlerin projelerin teorik bilgilerin ötesinde iş birliği, yaratıcılık ve pratik uygulamalar içermesi gerektiğini, öğrencilerin ise bilimsel araştırmayı merak ve keşif temelli bir süreç olarak gördüklerini ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrencilerin projeye katılımının sınırlı olduğu, fuar günü sürecinde iletişim becerilerinin geliştirildiği ancak paydaşların daha fazla dahil edilmesi gerektiği, bilimsel yöntem basamaklarına öğretmenlerin daha fazla katılım gösterdiği, bilimsel süreç ve 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılmasında bilim fuarları sürecinin olumlu etkisinin olduğunu ancak katkının arttırılması amacıyla eğitim içeriklerinin iyileştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. TÜBİTAK 4006 sürecine öğretmen ve özellikle öğrenci katılımının artırılması, eğitim ve altyapı desteğinin güçlendirilmesi, bilimsel düşünme becerilerinin geliştirilmesine yönelik uygulamalar yapılması önerilmektedir. Bu bulgular, bilim fuarlarının öğretmenler ve öğrenciler için daha verimli öğrenme fırsatları sunması adına önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the experiences and opinions of project manager teachers and students involved in the TÜBİTAK 4006 Science Fairs process. The research focuses on evaluating teachers' and students' experiences in project development, implementation, and conclusion, as well as the impact of these processes on 21st-century skills. A mixed-methods design was employed in the study, with both qualitative and quantitative data being collected simultaneously. The sample of the study consists of 9 science teachers and 9 students who participated in TÜBİTAK 4006 projects during the 2018-2019 academic year in secondary education institutions in Bursa. These teachers simultaneously served as project coordinators and advisory teachers during the science fair process.Data were collected through the“Project Manager Teacher Interview Form”and“Student Interview Form”created by the researcher. These forms include processes such as project idea development, implementation, conclusion, and fair day, along with the Scientific Process Skills Scale, 21st Century Skills Observation Form, and Science Fair Process Stakeholder Participation Level Form. The interview forms were reviewed by two experts in the field. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics (mean, standard deviation), while qualitative data were interpreted through content analysis. The findings of the study revealed that teachers believe projects should go beyond theoretical knowledge and include collaboration, creativity, and practical applications, while students view scientific research as a process based on curiosity and discovery. It has been concluded that student participation in the project was limited, communication skills were developed during the fair day process, but stakeholders needed to be more involved. Additionally, teachers showed greater participation in the steps of the scientific method. Science fairs had a positive impact on gaining scientific process skills and 21st-century skills; however, to enhance their contribution, educational content needs to be improved. The study recommends increasing teacher and student participation in the TÜBİTAK 4006 process, strengthening education and infrastructure support, and implementing practices to develop scientific thinking skills. These findings provide significant insights into enhancing the learning opportunities of science fairs for both teachers and students.