Çocukluk belleği ve oyun kavramının sanat ile bağlantısı
Childhood memory and the relationship between play and art
  1. Tez No: 933510
  2. Yazar: SEHER ÇAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çocukluk, insan hayatının en taze, en saf ve en yaratıcı gelişiminden biridir. Bu dönem yaşamları, yalnızca elde edilebilecek kimlikleri şekillendiren değil, aynı zamanda toplumların kültürel hafızasına da derin izler bırakan anılardır. Çocukluk süresi zamanla silikleşen, ancak duyguların bozulmadığı imgelerle doludur. Bu imgeler, genellikle oyun aracılığı ile şekillenir; çünkü oyun çocukların dünyayı anlamlandırma, hayal kurma ve kendilerini ifade etme biçimidir. Oyunlar, insanların düzenlerini güçlendirmesine yardımcı olur. Oyun sırasında çocukların problem çözme, mantıksal saklama, hafıza ve dikkat gibi zihinsel süreçlerini kullanır. Özellikle oyunların, çocukların kurallarına uygun davranışlarını öğrenmesine, neden-sonuç ilişkisi kurmasına ve uzun süreli hafızalarını iyileştirmesine yardımcı olabilir. Bu tür oyunlar zamanla çocuk belleklerinde yer edinerek zihinsel gelişimlerinde büyük rol oynamaktadır. Çocuk, oyunun sınırlarını keşfeder, kendi yaratıcı dünyasında bu süreci belirler. Sanat ise, çocukluğun bu özgür, hayal gücüyle şekillenen ve koşulları olmayan evreninin bir anlamla büyümüş halidir. Sanat, grafiklerin, izlerin ve imgelerin biçiminin bulunduğu, bir anlamda“oyunun”daha karmaşık, daha saklanmış bir formülüdür. Oyun, sanatsal yaratımın özüdür; hem içsel bir özgürlük hem de dünyada yeniden yaratma gücüdür. Bu bağlamda, özgürlüğün belleği ve oyun kavramları sanatla birlikte olanlarda sadece geçmişi hatırlama veya nostaljik bir bakış açısının gelişimiyle kalır. Bu tez çalışmasında, geçmişten bu güne çocuk oyunlarının nasıl değişiklik gösterdiği ve oyun kavramının sadece“çocuk”kimliklerine değil; yetişkinlere de hitap etmesinin uygunluğu araştırılmıştır. Çocukluk belleği, oyun, sanat ve sanatçı arasındaki ilişki, bellek benzerlikleri ve sanatçıların yapmış oldukları eserler araştırılıp, incelenerek yorumlamaları yapılmıştır. Aynı zamanda tez konusunu destekler biçimde, SYL-2023-12372 kodlu Atatürk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Childhood is one of the freshest, purest, and most creative development of human life. These are memories that not only shape the identities that can be attained but also leave a deep imprint on the cultural memory of societies. Childhood time is full of images that fade with time, but where emotions do not deteriorate. These images are often shaped by play; because play is the way children make sense of the world, imagine, and express themselves. Games help people strengthen their order. During play, children use mental processes such as problem-solving, logical storage, memory and attention. In particular, games can help children learn their behavior by following their rules, establishing a cause-and-effect relationship, and improving their long-term memory. Such games play a big role in their mental development by gaining a place in children's memory over time. The child discovers the limits of the game and determines the process in her/his own creative world. Art, on the other hand, is the growing up of this free, imaginative and non-conditional universe of childhood. Art is a more complex, more stored formula of“oyun”, in a sense, where the form of graphics, traces and images is located. Play is the essence of artistic creation; it is both an inner freedom and the power to recreate it in the world. In this context, the memory of freedom and the concepts of play remain in those with art only with the development of a past recall or nostalgic perspective. In this thesis, how children's games have changed from past to present and the concept of play is not only“kid”identities; the suitability of addressing adults is investigated. Childhood memory, the relationship between play, art, and artist, memory similarities, and the works made by artists were analyzed and interpreted. At the same time, SYL-2023-12372 Scientific Research Projects of Ataturk University (BAP) were made in support of the thesis subject.