Gelişmeleri Kaçırma Korkusunun e-sağlık hizmetleri tüketimine etkisi: E-sağlık okuryazarlığının aracılık rolü
The effect of Fear of Missing Out on e-health services consumption: The mediating role of e-health literacy
  1. Tez No: 933623
  2. Yazar: ÖZNUR PULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PEKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gelişmeleri Kaçırma Korkusu (GKK) son yıllarda yerli ve yabancı literatürde araştırılmaya değer bir konu haline gelmiştir. GKK' nun öncülleri ve sonuçları açısından birçok farklı alanda araştırılmaya rastlansa da sağlık hizmetleri açısından e-sağlık okuryazarlığı (ESOY), e-sağlık hizmetleri tüketimi ve memnuniyeti boyutlarının ele alındığı bir alan çalışmasına rastlanamamıştır. Bu çalışmanın amacı e-sağlık hizmeti tüketen bireylerde GKK öncülünün, e-sağlık hizmet memnuniyeti ve e-sağlık hizmetleri kullanımı açısından değerlendirmesi ile ESOY'nın bu ilişkide aracı etkisinin kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (KEKK-YEM) ile değerlendirilmesidir. Araştırmada nicel veri toplama yöntemlerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Zonguldak ilinde bir üniveritede görev yapan 453 akademik ve idari personelden yüzyüze anket yöntemi veri toplanmıştır. Veri toplama formunda demografik veriler, e-sağlık hizmetleri kullanımına ilişkin sorular, bireylerin ESOY düzeylerini belirleyici sorular ve en son GKK ile ilgili sorular yer almaktadır. Elde edilen verilerin analiz edilmesinde YEM yaklaşımlarından biri olan KEKK-YEM tekniği kullanılmıştır. Analizlerde SPSS 24.0 ve SmartPLS 4.1.0.9 yazılım programları kullanılmıştır. GKK, E-nabız kullanımını etkileyen önemli bir değişken olarak öne çıkmaktadır. GKK, ESOY'nı olumlu yönde etkileyerek dolaylı yollarla memnuniyeti artırmaktadır. Ancak, bu dolaylı etkinin E-nabız kullanımına yansıması sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Fear of Missing Out (FoMO) has become a topic worthy of research in domestic and foreign literature in recent years. Although many studies have been conducted in many different fields in terms of the antecedents and consequences of FoMO, there is no field study that addresses the dimensions of e-health literacy (EHL), e-health services consumption and satisfaction in terms of health services. The aim of this study is to evaluate the antecedent of FoMO in terms of e-health service satisfaction and e-health services utilization in individuals who consume e-health services and to evaluate the mediating effect of EHL in this relationship with partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM). Survey method, one of the quantitative data collection methods, was used in the study. Within the scope of the research, face-to-face survey method was used to collect data from 453 academic and administrative staff working at a university in Zonguldak. The data collection form includes demographic data, questions about the use of e-health services, questions determining the EHL levels of individuals and questions about FoMO. PLS-SEM technique, one of the SEM approaches, was used to analyze the obtained data. SPSS 24.0 and SmartPLS 4.1.0.9 software programs were used in the analysis. FoMO stands out as an important variable affecting the use of E-nabız. GKK increases satisfaction indirectly by positively affecting EHL. However, the reflection of this indirect effect on E-pulse utilization is limited.