Britanya siyasetinde liderlerin Avrupa şüpheciliği: Margaret Thatcher ve Davıd Cameron'ın karşılaştırmalı analizi
Leaders' Euroscepticism in British politics: A comparative analysis of Margaret Thatcher and David Cameron
- Tez No: 933672
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BURÇ YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 410
Özet
Bu çalışmada, lider düzeyinde Avrupa şüpheciliğinin karşılaştırmalı analizini incelenmektedir. Bu doğrultuda tarihsel olarak Avrupa entegrasyonuna temkinli bir yaklaşımı olan Britanya'nın eski başbakanları Margaret Thatcher ve David Cameron'ın Avrupa şüpheciliklerinin karşılaştırması gerçekleştirilmiştir. Avrupa şüpheciliği olgusunun karşılaştırılabilir hale getirilmesi için 'Operasyonel Kod Analizi' aracılığıyla, liderlerin şüphecilik seviyeleri belirlenmiştir. Ardından 'Liderlik Türü Analizi'nde yer alan liderlik özelliklerinin değer kombinasyonlarına bağlı Avrupa şüphecisi lider tipolojileri oluşturularak, incelenen liderlerin Avrupa'ya yönelik tutumlarındaki liderlik türleri tartışılmıştır. Son olarak, liderlerin psikososyal gelişimleri çerçevesinde psikobiyografik karşılaştırma yapılmıştır. Sonuçlar, her iki liderin de dönemsel olarak değişen Avrupa şüphecilik seviyelerine ve farklı liderlik türlerine sahip olduğunu göstermektedir. Thatcher'ın şüpheciliği özellikle iktidarının son döneminde belirgin şekilde artarken, Cameron'ın tutumu daha istikrarlı ve ılımlı bir seyir izlemiştir. Ancak, Avrupa şüpheciliği ile liderlik türleri arasında doğrudan bir bağlantı tespit edilememiştir. Liderlerin psikobiyografi verileri ise hayatlarının belirli evrelerinde kazandıkları baskın özelliklerin Avrupa'ya yönelik tutumlarına yansıdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the comparative analysis of Euroskepticism at the leader level. In this context, a comparison of the Euroskepticism of former British Prime Ministers Margaret Thatcher and David Cameron, who historically had a cautious approach to European integration, was conducted. To make the Euroskepticism phenomenon comparable, the skepticism levels of the leaders were determined through 'Operational Code Analysis'. Then, Euroskeptic leader typologies based on the value combinations of the leadership traits included in the 'Leadership Trait Analysis' were created and the leadership types in the attitudes of the examined leaders towards Europe were discussed. Finally, a psychobiographical comparison was made within the framework of the leaders' psychosocial development. The results show that both leaders had periodically varying levels of Euroskepticism and leadership types. While Thatcher's skepticism increased significantly, especially in the last period of her government, Cameron's attitude was more stable and moderate. However, no direct link between Euroscepticism and leadership types has been identified. Psychobiographical data of the leaders showed that the dominant characteristics they acquired at certain stages of their lives were reflected in their attitudes towards Europe.