The sources of Ahmadu Bamba's works on sufism
Ahmadu Bamba'nın tasavvuf üzerine eserlerinin kaynakları
  1. Tez No: 933686
  2. Yazar: KHADIM MBACKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NASER DUMAİRİEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ahmadu Bamba Mbacke,“Khadīm ar-Rasūl”(Peygamber Muhamme'in Hizmetkârı) olarak bilinen, Batı Afrika İslamı'nın entelektüel ve manevi tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Senegal'de al-Murīdiyya tasavvuf tarikatının kurucusu olarak, Bamba'nın öğretileri iman, sadakat ve ahlaki davranışı vurgulayarak dini uygulamaları etkilemiştir. Bu tez, Bamba'nın tasavvuf düşüncesini şekillendiren tarihsel bağlamlar, etkiler ve katkılar üzerinde durarak onun entelektüel gelişimini incelemektedir. Al-Murīdiyya'nın etkisi kabul edilirken, Bamba'nın entelektüel temelleri yeterince derinlemesine ele alınmamıştır. Bu çalışma, Bamba'nın klasik tasavvuf literatürü ve onu etkileyen entelektüel şahsiyetlerle olan etkileşimini analiz ederek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Bamba'nın geleneksel tasavvuf öğretilerini, sömürge dönemi Senegal'inin siyasi ve sosyal gerçekliklerine nasıl uyarladığını tartışmaktadır. Metin analizi, karşılaştırmalı çalışmalar ve tarihsel bağlamın dikkate alınması gibi yöntemlerle, bu araştırma, Bamba'nın entelektüel ve manevi gelişimini şekillendiren önemli tarihsel âlimler ve etkili metinlerin rolüne kapsamlı bir bakış sunarken, onun katkılarını ve tasavvufun tarihsel zorluklara yanıt olarak evrimini anlamaya yönelik içgörüler de sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ahmadu Bamba Mbacke, known as Khadīm ar-Rasūl (the Servant of the Messenger Muhammad), played a significant role in West African Islam's intellectual and spiritual history. As the founder of al-Murīdiyya Sufi order in Senegal, Bamba's teachings have influenced religious practices, emphasizing faith, devotion, and ethical conduct (iḥsān). This thesis explores Bamba's intellectual development, focusing on the historical contexts, influences, and contributions that shaped his Sufi thought. While the impact of al-Murīdiyya is recognized, Bamba's intellectual foundations have not been thoroughly examined. This study fills this gap by analyzing Bamba's engagement with classical Sufi literature and the intellectual figures that influenced him. It also discusses how Bamba adapted traditional Sufi teachings to the political and social realities of colonial Senegal. Through methods such as textual analysis, comparative studies, and consideration of historical context, this research provides a comprehensive examination of the role played by prominent historical scholars and influential texts in shaping Bamba's intellectual and spiritual development, while also offering insights into his contributions and the evolution of Sufism in response to historical challenges.