Midpalatal sütur maturasyonun değerlendirilmesi: Retrospektif bir konik ışınlı bilgisayarlı tomografi çalışması
Morphologic evaluation of midpalatal suture maturation: A retrospective cone beam tomography study
  1. Tez No: 933728
  2. Yazar: RABİA AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş-Amaç: Bu çalışmanın amacı; konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanılarak midpalatal sütur maturasyon morfolojisinin üç boyutlu olarak incelenmesi ile yaş, cinsiyet ve maksiller dental durumun midpalatal sütur(MPS) üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Ayrıca midpalatal sütur açıklığının yaş ve cinsiyetle ilişkisinin değerlendirilmesi de amaçlandı. Materyal-Metod: 129 erkek, 125 kadın olmak üzere 254 hastanın KIBT görüntüleri İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı arşivinden retrospektif olarak incelendi. Midpalatal sütur morfolojisi aksiyel, koronal düzlemlerde değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar ile cinsiyet, yaş, dental durum arasındaki ilişki araştırıldı. Elde edilen değişkenler istatistiksel olarak analiz edildi. KIBT görüntüleme yöntemi ile elde edilen midpalatal sütur tanı görüntüleri üzerinde, sütur maturasyon aşaması tespit edildi. Aynı zamanda KIBT görüntüleri üzerinde sütur açıklığı da değerlendirildi. Bulgular: Değerlendirmeler sonucunda; 110 (%43,3) bireyde süturun açık olduğu 144 (%56,7) bireyde süturun kapalı olduğu tespit edildi. Örneklem içerisinde cinsiyetler ile sütur maturasyon aşamaları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction-Objective:The aim of this study was to evaluate the effect of age, gender and maxillary dental status on the midpalatal suture by examining the morphology of midpalatal suture maturation in three dimensions using cone beam computed tomography (CBCT). It was also aimed to evaluate the relationship of midpalatal suture patency with age and gender. Material-Method: CBCT images of 254 patients (129 males and 125 females) were retrospectively analyzed from the archive of Department of Oral and Maxillofacial Radiology, Faculty of Dentistry, Izmir Katip Çelebi University. Midpalatal suture morphology was evaluated in axial and coronal planes. The relationship between the results obtained and gender, age and dental status was investigated. The variables obtained were statistically analyzed. The stage of suture maturation was determined on the midpalatal suture diagnostic images obtained with KIBT imaging. Suture patency was also evaluated on KIBT images. Findings: As a result of the evaluations; 110 (43.3%) individuals had open sutures and 144 (56.7%) individuals had closed sutures. There was no significant correlation between genders and suture maturation stages in the sample (p>0.05).