İklim değişikliği kaygısı ölçeği geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of climate change anxiety scale
- Tez No: 933746
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Psikoloji, Public Health, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son yıllarda aşırı hava olaylarına bağlı sel, kuraklık gibi afetler artmaktadır. Artan sera gazlarının bir sonucu olarak ortaya çıkan iklim değişikliği temiz hava, güvenli içme suyu, yeterli gıda ve güvenli barınma gibi sağlığın sosyal ve çevresel belirleyicilerini olumsuz şekilde etkilemektedir. İklim değişikliğinin ruh sağlığı sonuçlarından biri de iklim değişikliği kaygısıdır. İklim değişikliği kaygısı, iklim değişikliğinin sebep olduğu belirsizlik, tehdit, kayıp gibi duygu durumlarının psikolojik, bilişsel, duygusal ve fonksiyonel bir sonucudur. Bu çalışmada Susan Clayton ve Bryan T. Karazsia'nın (2020) geliştirdiği İklim Değişikliği Kaygısı Ölçeği'nin (Development and Validation of a Measure of Climate Change Anxiety) Türkçeye uyarlanması ile geçerlik ve güvenirliğinin yapılması amaçlanmaktadır. Ölçek toplam 22 soru ve 4 alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçek dört kişi tarafından önce Türkçeye çevirilmiştir. Bu dört çeviri farklı dört kişi tarafından tekrar İngilizceye çevirilmiştir. Anlam, duygu ve bağlam bakımından orjinaline en yakın çeviriler seçilerek uzman bir çevirmen tarafından incelenerek son haline getirilmiştir. Yapı geçerliliğini test etmek için, ölçek Google online formlar aracılığı ile 18-65 yaşları arasında toplam 366 kişi tarafından doldurulmuştur. Doğrulayıcı faktör analizi sonucuna göre RMSA=0,068'dir. Ölçeğin güvenirliği test-tekrar test yöntemi ve iç tutarlılık katsayısı ile test edilmiştir. Ölçeğin Cronbach alfa katsayısı 0,901 olarak bulunmuştur Test tekrar test ve yapı geçerliği analizi sonuçları İklim Değişikliği Kaygısı Ölçeğinin Türkçede geçerli ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Bu ölçeğin klinik alanda ve iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik toplum temelli çalışmalarda kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, disasters such as floods and droughts due to extreme weather events have been increasing. Climate change as a result of increased greenhouse gases; it negatively affects the social and environmental determinants of health such as clean air, safe drinking water, adequate food and safe shelter. Due to the increase in green house gasses climate change cause negative outcomes which affect health, mental health and politics. One of the effects of climate change on the mental health is climate change anxiety. Climate change anxiety is determined by the feelings such as uncertainty, threat, loss; and the emotional, psychological, cognitive and functional results of these feelings. In this study, we aimed to translate the Development and Validation of a Measure of Climate Change Anxiety which was developed by Susan Clayton ve Bryan T. Karazsia (2020), and examed validity and reliability of the translated version. This scale consists of 22 items and 4 subscales. In the first step, the scale has been translated to Turkish by four translators. Translations were selected by an expert translator which are resembles the most to the original text in terms of their meanings, emotions and context. In order to test construct validity, the scale has been completed by 366 participants aged between 18-65. According to confirmatory factor analysis RMSA score was found 0.068. The reliability of the scale was tested with the test- retest method and internal consistency coefficient. Cronbach's alpha value was found 0.901. Results of test-retest and construct validity analysis show the Measure of Climate Change Anxiety is a valid and reliable scale. When the evaluation is made by considering all the findings; It can be said that the scale can be used in community-based studies against climate change.