Teknolojik gelişmelerin işletmelerdeki muhasebe sistemlerine etkileri ve etkilerinin ölçülmesi
The effects of technological developments on accounting systems in businesses and measuring their effects
- Tez No: 933770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hayatın her alanını etkileyen teknolojik gelişmelerin özellikle iş alanlarına dâhil olması, iş süreçlerinin değişmesine ve gelişmesine imkân sağlamıştır. Teknolojik gelişmelerin hızla artması dijitalleşmenin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Yenilikler sonucu işletmelerde dijitalleşme ve yeni kavramlar meydana gelmiştir. Bu dijitalleşme süreci muhasebe alanını da etkilemiştir. İşletmeler teknolojik gelişmelere ve dijitalleşmeye yönelik değişim ve dönüşüm sürecindedir. Özellikle öğrenme süreçlerinin ve tekniklerinin kullanılmasıyla verilerin daha doğru hesaplanmasına ve raporların daha hızlı hazırlanmasına olanak sağlanmıştır. Teknolojik gelişmelerin katkı sağladığı muhasebe sistemleri, işletmedeki finansal bilgileri kaydetmek, analiz etmek ve raporlamak için kullanılan teknolojik süreçlerdir. Teknik ve ekonomik yönden hızla değişen dünyada işletmelerin varlığını devam ettirebilmesi için dijitalleşme konusunda devamlı bir değişim içinde bulunmaları gerekir. Teknolojinin önem kazandığı, sınırların kalktığı ve otomasyon sistemlerinin geliştiği günümüzde sürdürülebilir büyümeyi devam ettirebilmek için dijitalleşmenin yanında muhasebe alanında da dijitalleşme sürecinin işletilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda teknolojik gelişmelerin işletmelerdeki muhasebe sistemlerinde var olan dijital dönüşüm süreçlerinin avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi ve verimliliğe olan etkilerini ele almak için nitel araştırma yöntemi olan fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırma Bursa ilinde faaliyet gösteren alanında uzmanlaşmış, ihracat yapan büyük ölçekli 5 firma ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Firmaların üst düzey yetkilileri, genel müdürleri, idari işler müdürleri, insan kaynakları müdürleri, muhasebe müdürleri ve alanında deneyim sahibi muhasebe profesyonelleri ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Araştırma verileri, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla teknolojik gelişmelerin işletmelerdeki muhasebe sistemlerine olan etkileri yönünde derinlemesine mülakat tekniği ile analiz ve değerlendirmelere olanak sağlamıştır. Yapılan mülakat görüşmesi sonucuna bakıldığında işletmelerin teknolojik yenilikleri ve yaşanan gelişmeleri takip ettikleri, devlet kurumları ile entegre oldukları, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına yönelik uygulamaları tercih ettikleri görülmektedir. Çalışmanın içeriğinde teknolojik gelişme ve dijital kavramlardan, tarihçesinden, uygulanmasındaki süreçlerden ve geleceğinden bahsedilmektedir. Teknolojik gelişmelerin ve dijitalleşmenin işletmelere etkileri yanında etkin biçimde kullanılması için yapılan yenilikler ile muhasebe alanına dair teknolojik gelişmeler tezin asıl konusunu oluşturmaktadır. Araştırmada, daha önce gerçekleştirilmiş benzer çalışmalardan alıntılar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The inclusion of technological developments affecting all areas of life, especially in business areas, has enabled business processes to change and develop. The rapid increase in technological developments has led to the emergence of digitalization. As a result of innovations, digitalization and new concepts have emerged in businesses. This digitalization process has also affected the field of accounting. Businesses are in the process of change and transformation towards technological developments and digitalization. Especially with the use of learning processes and techniques, it is possible to calculate data more accurately and prepare reports faster. Accounting systems contributed by technological developments are technological processes used to record, analyze and report financial information in the enterprise. In a technically and economically rapidly changing world, businesses need to be in a constant change in digitalization in order to survive. In today's world where technology is gaining importance, borders are removed and automation systems are developing, it is necessary to operate the digitalization process in the field of accounting as well as digitalization in order to maintain sustainable growth. In this direction, phenomenology design, which is a qualitative research method, was used to determine the advantages and disadvantages of digital transformation processes in the accounting systems of technological developments in enterprises and to address their effects on productivity. Interviews were conducted with 5 large-scale exporting companies specializing in their field operating in the province of Bursa. Face-to-face interviews were conducted with senior officials, general managers, administrative affairs managers, human resources managers, accounting managers and accounting professionals with experience in the field. The research data were analyzed and evaluated through a semi-structured interview form and in-depth interview technique on the effects of technological developments on accounting systems in enterprises. The results of the interviews show that businesses follow technological innovations and developments, integrate with government agencies, and prefer applications that meet the needs and demands of customers. In the content of the study, technological development and digital concepts, its history, processes in its implementation and its future are mentioned. The main subject of the thesis is the effects of technological developments and digitalization on businesses, as well as innovations made for its effective use and technological developments in the field of accounting. In the research, excerpts from previous similar studies were used.