Öğrenen örgütlerde girişimci öğretmen davranışları
Entrepreneurial teacher behaviors in learning organizations
  1. Tez No: 933769
  2. Yazar: YASEMİN SALİH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE SEZEN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Örgütler için öğrenme kavramı sürekli yenilenme ve büyüme, değişime ayak uydurma ve süreklilik arz edip ayakta kalabilme açısından oldukça önemli bir etkendir. Öğrenen örgütler sürekli öğrenmeyi ilke edindikleri için sürekli gelişen ve değişen kurumlardır. Bu araştırmanın amacı öğrenen örgüt profilinde girişimci öğretmen davranışlarının nasıl olduğunu ortaya koymaktır. Araştırma için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. 2023-2024 Eğitim-öğretim yılında Kocaeli'nde Milli Bakanlığına bağlı kurumlarda görev yapan basit tesadüfi örneklem yoluyla seçilmiş 463 tane öğretmen çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada konuya uygun olacak şekilde demografik bilgi formunun yanında“Öğrenen Örgüt Profili Ölçeği”ile“Girişimci Öğretmen Davranışları Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılırken tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, (One Way ANOVA) tek yönlü varyans analizi ve bağımsız örneklem t-testi ve pearson korelasyon analizi ile son olarak da basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Sonuç olarak elde edilen veriler de SPSS 22.0 paket programı vasıtasıyla gerekli istatistiksel analizler ile girişler yapılarak oluşturulmuş ve sonuçlandırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilecek olan bulguların literatüre önemli katkı sağlayacağı ve sonraki araştırmalar için veri sağlaması açısından da önemli olacağı düşünülmektedir. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, öğretmenlerin görüşlerine göre öğrenen örgüt algılarının düzeyinin yüksek olduğu bulunmuştur. Öğrenen örgüt profili genelinde cinsiyet, yaş, eğitim durumu, kıdem, çalıştığı kurum veya bugüne kadar herhangi bir projede yer alma değişkenlerine bağlı olarak bir farklılık görülmezken kendini girişimci olarak hisseden öğretmenlerin öğrenen örgüt algıları yüksek çıkmıştır. Aynı zamanda okul yöneticisi girişimci olan, öğretmenlerini girişimci olmaya teşvik eden yöneticilerle çalışan öğretmenlerde de bu durum benzer sonuçlar taşımaktadır. Öğretmenlerden öğrencilerini girişimci olmaya teşvik eden öğretmenlerde de öğrenen örgüt algı düzeylerinin yüksek olduğu ve motivasyon kaynaklarının da değişkenlik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen görüşlerine göre girişimci öğretmen davranışlarında cinsiyet, yaş, kıdem, çalıştığı kurum değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık görülmezken eğitim durumu değişkenine bakıldığında lisansüstü eğitim mezunu öğretmenlerin girişimcilik davranışlarının, lisans mezunu öğretmenlere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Bununla beraber kendini girişimci hisseden, okul yöneticisi girişimci olan, yöneticilerinin girişimciliğe teşvik ettiği ya da herhangi bir projede yer alan ve girişimcilikle ilgili içsel motivasyonu yüksek olan öğretmenlerin girişimcilik davranış özelliklerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenen örgüt profili ölçeği ile girişimci öğretmen davranışları arasında orta düzeyde pozitif olarak istatistiksel anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Öğrenen örgüt profili ölçeğinin, öğretmenlerin girişimci öğretmen davranışları algısının anlamlı bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For organizations, the concept of learning is a very important factor in terms of continuous renewal and growth, keeping up with change and sustainability and survival. Learning organizations are constantly developing and changing institutions because they adopt continuous learning as a principle. The aim of this research is to reveal how entrepreneurial teacher behaviors are in the learning organization profile. Relational survey model was used for the research. In the 2023-2024 academic year, 463 teachers working in institutions affiliated to the Ministry of National Education in Kocaeli, selected through simple random sampling, constituted the sample of the study. In addition to the demographic information form,“Learning Organization Profile Scale”and“Entrepreneurial Teacher Behaviors Scale”were used in the study. While analyzing the data, in addition to descriptive statistics, (One Way ANOVA) one-way analysis of variance, independent sample t-test, Pearson correlation analysis and finally simple linear regression analysis were performed. As a result, the data obtained as a result were created and finalized by making the necessary statistical analyzes and entries through the SPSS 22.0 package program. It is thought that the findings to be obtained as a result of the research will make a significant contribution to the literature and will be important in terms of providing data for future research. When the results obtained were examined, it was found that the level of learning organization perceptions was high according to the opinions of the teachers. While there was no difference in the learning organization profile depending on the variables of gender, age, educational status, seniority, institution of employment or taking part in any project so far, teachers who felt themselves as entrepreneurs had high perceptions of learning organizations. At the same time, this situation has similar results for teachers whose school administrators are entrepreneurs and who work with administrators who encourage their teachers to be entrepreneurs. It was concluded that teachers who encouraged their students to be entrepreneurs also had high levels of perception of learning organization and their motivation sources also varied. According to teachers' opinions, there is no significant difference in entrepreneurial teacher behaviors according to gender, age, seniority, and institution of employment variables, but when the education level variable is considered, it is seen that the entrepreneurial behaviors of teachers with postgraduate education are higher than those of teachers with undergraduate education. In addition, it was concluded that the entrepreneurial behavior characteristics of teachers who feel themselves as entrepreneurs, whose school administrators are entrepreneurs, whose administrators encourage entrepreneurship or who take part in any project and who have high intrinsic motivation for entrepreneurship are higher. It is seen that there is a statistically significant positive relationship between the learning organization profile scale and entrepreneurial teacher behaviors. It was determined that the learning organization profile scale is a significant predictor of teachers' perception of entrepreneurial teacher behaviors.