Türkiye'de yükseköğrenimli işgücünde vasıf ve beceri uyumsuzluklarının azaltılmasında beceri ihtiyacı tahmin ve araştırmalarının rolü
The role of skills needs forecasts and surveys on the reduction of skills mismatches in higher educated labor force of Turkey
  1. Tez No: 340362
  2. Yazar: YUSUF ALPAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Yükseköğrenimli insan kaynağının yer aldığı emek piyasalarında beceri arz ve talebi arasındaki uyumsuzluklar dünyada önemli bir sorun olarak varlığını devam ettirmektedir. Bu uyumsuzluklarının azaltılmasında temel politika araçları yükseköğretim programlarının kapasitelerinin beceri ihtiyaçlarına dayalı olarak belirlenmesi, ilgili tarafların eğitim sürecine katılımını sağlayan kurumsal yapılar, iş arayanlara yönelik eşleştirme ve danışmanlık hizmetleriyle çalışan ve işsizlere yönelik yaşamboyu eğitimler olmaktadır. Bu politikaların uygulanabilmesi ise ekonominin halihazırda ve gelecekte yükseköğrenim düzeyindeki becerilere olan ihtiyacının belirlenmesine bağlı olmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye?de yükseköğrenimli işgücünde vasıf ve beceri uyumsuzluklarının azaltılmasına yönelik çalışmaların analiz edilmesidir. Uyumsuzlukların azaltılmasında kullanılacak beceri ihtiyacı tahmin ve araştırmalarının rolü ise analizin odağında yer almaktadır. Çalışmada öncelikle dünyada ve Türkiye?de vasıf ve beceri uyumsuzluklarının nedenleri ve sonuçları incelenmektedir. Ardından uyumsuzlukların azaltılması amacıyla geliştirilen başarılı beceri ihtiyacı tahmin ve araştırmaları ülke örnekleri üzerinden incelenmektedir. Daha sonra Türkiye?de yükseköğrenimli işgücündeki vasıf ve beceri uyumsuzluklarının azaltılması ve beceri ihtiyaçlarının ortaya konulması amacıyla ilgili kurumlar tarafından yapılan çalışmalar değerlendirilmektedir. Son olarak Türkiye?de emek piyasaları ile yükseköğretim programları arasında uyumu geliştirecek beceri ihtiyacı tahminine yönelik projeksiyonlar, beceri talebini soruşturan anketler, emek piyasasının farklı ayrımlarda izlenmesini sağlayan araştırmalar ve yükseköğrenim kurumları ile iş dünyası arasındaki etkileşime katkıda bulunan mekanizmalar açısından ülkemizin yeterli veya eksik olduğu kısımların neler olduğu ve nasıl geliştirilebileceği tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mismatches between skills supply and demand in the labor markets that constituted by higher educated human resources remain as an important problem on the world. In decreasing these mismatches the main policies are planning of higher education program capacities based on skill needs, institutional bodies that provides participation of stake holders to several higher education processes, matching and counseling services for job seekers and lifelong learning activities for workers and unemployed people. Application of all these policies are dependent to the determination of current and future higher educated level skills needs. The aim of this study is to analyse studies and projects on the reduction of skills mismatches in higher educated labor force of Turkey. The focus of analysis is the role of skills needs forecasts and surveys on the reduction of these mismatches. In the study, firstly the reasons and results of skill mismatches in the world and Turkey is investigated. Followingly, succesful skill needs forecasting studies and surveys are examined through several country experiences. Then, the main institutional studies and projects that aims reducing skill mistmaches and revealing skill needs in Turkey are analyzed. Lastly, Turkish case is investigated in terms of skill need forecasting studies like employment projections, employer surveys, labor market research on different segments, and mechanisms that make higher education institutions and business world interact. With this investigation, study reveals in which areas Turkey is competent or has deficiencies and how to develop these inadequacies.