The philosophical significance of death: A reconstructive interpretation of Hegel and Heidegger
Ölümün felsefi önemi: Hegel ve Heidegger'in rekonstrüktif bir yorumu
  1. Tez No: 595143
  2. Yazar: MAYA MANDALİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu tezin başlıca amacı varoluşsal-ontolojik bir ölüm anlayışı ışığında hiçliği varlığın alanında tutmanın olası yollarını araştırmaktır. Ölümü temel olarak insanın varlığına ait oluşu bakımından yorumlamak öncelikle derinlere köklenmiş bir zorluğun aşılmasını gerektirmektedir. Bu zorluk karşıtlık dilinin dışına çıkarak düşünmenin zorluğudur. Bu zorluk giderilmediği sürece ölüm ve hiçlik varlığın alanına dışsal olmaya devam edecektir, halbuki anlamın ortaya çıkacağı başka bir alan mevcut değildir. Burada öncelikle Hegel'in diyalektiği, karşıtların arasında yol alabilmemiz adına bize rehberlik edecektir. Fakat içerisinde sonluluk ve sonsuzluğun, varlık ve hiçliğin kurucu bir ilişkide olduğu Hegel'in spekülatif sistemi bize sadece kavramsal bir çözüm sunabilir. Heidegger'in felsefesine yöneldiğimizde ise orada kapsamlı ve zengin bir ölüm anlayışı ile karşılaşacağız. Ölümü varlığın alanına dahil etmek sonlu ve ekstatik olması bakımından yeni bir zamansallık anlayışını da beraberinde getirecektir. Tüm bunların ışığında varlık ve hiçlik ilişkisini varoluşsal-ontolojik bir ölüm anlayışı üzerine temellendirmenin mümkün olup olmadığı sorgulanacak.
Özet (Çeviri)
The main interest of this thesis consists in presenting an ontologico-existential understanding of death as seeking the possible ways to place and hold the nothing within being itself. Interpreting death in light of its belongingess to human being's very own being initially needs a confrontation with the deeply rooted difficulty of thinking outside the language of binary opposition. Unless this difficulty is eliminated death and the nothing remain to be left out of the domain of being, which is the only domain out of which meaning can occur. Hegel's dialectic approach will be of assistance to search for an alternative way of moving within the midst of opposites. Yet Hegel's speculative system in which finitude and infinity as well as being and nothing are shown to be in a constitutive relation can offer only a conceptual solution. As turning to Heidegger, we will then be presented with a comprehensive and rich notion of death. Being able to include death within being will introduce a new understanding of temporality as finite and ecstatic. Within the end it will become possible to question whether the relation between noting and being can be accounted through an ontologico-existential understandin of death.