Analyzing the relationship between consumers' need for uniqueness and status consumption. A study in Turkiye
Tüketicilerin benzersizlik ihtiyacı ile statü tüketimi arasındaki ilişkinin analizi: Türkiye'de bir çalışma
- Tez No: 933824
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezdeki hipotez, tüketicilerin benzersizlik ihtiyacı ile statü tüketimi arasındaki bağlantıdır: bireysellik odaklı zevkler yüksek statü talebini şekillendirir. Çalışma, nicel bir araştırma tasarımı izler ve çevrimiçi anketler yoluyla farklı bölgelerden 400 katılımcıdan veri toplar. Katılımcılar, statü odaklı markalara aşina olan İngilizce konuşan, statüye yönelik alışveriş yapan bireylerden oluşmaktadır. Tüketicilerin benzersiz olma ihtiyacı ve statü tüketimine yönelik doğrulanmış ölçekler uygular ve bu yapılar arasındaki desenleri ve ilişkileri tespit etmek için istatistiksel veri analizleri (korelasyon ve regresyon) kullanır. Araştırma, benzersizlik ihtiyacının psikolojik talebinin tüketicilerin statüyle ilgili ürünler satın alma teşviklerini nasıl belirlediğini anlamayı amaçlar ve pazarlamacılara bireysellik ve ayrıcalık odaklı kampanyalar oluşturma konusunda önemli ipuçları sunar. Bu bağlantıları bulmak, özel ama statü bilincine sahip tüketiciler için tasarım ve kampanyaları nasıl oluşturacağınıza dair faydalı bilgiler sağlar. Bu araştırma, tüketici davranışı ve markalaşma ile ilgili bilgi birikimine katkıda bulunur ve benzersizlik ile prestijin satın alma üzerindeki rolüne odaklanarak küreselleşmiş pazarda marka konumlandırma ile ilişkisine ışık tutar. Ayrıca, markaların bu ikili itici güçleri dikkate alarak marka cazibesini ve müşteri katılımını artırmak için stratejik fırsatlar sunduğunu ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
The hypothesis in this thesis is the connection between consumers' need for uniqueness and status consumption: individuality-driven tastes shape high-status demand. It follows a quantitative research design and collects data through online questionnaires with 400 participants from various regions. Participants are English-speaking, status-oriented shoppers who are used to status-driven brands. It applies validated scales to consumers' need for uniqueness and status consumption and uses statistical data (correlation and regression) to detect patterns and associations between the constructs. The research aims to shed light on how the psychological demand for uniqueness determines consumers' incentives to buy status-related goods and offers important clues for marketers interested in appealing to individuality and exclusivity in branding campaigns. Finding such links provides useful insights into how to design campaigns and products for special yet status-conscious consumers. This research adds to the larger body of knowledge on consumer behavior and its relationship to brand positioning in a globalized market where distinctiveness and prestige play an important role in purchasing. Also, it reveals strategic opportunities for brands to increase brand appeal and customer engagement by taking care of these dual drivers.