The production and consumption of indebted subjectivity
Borçlandırılmış öznelliğin üretim ve tüketimi
- Tez No: 933851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİDE ÖMÜR BİRLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu tez neoliberalizmde siyasal bir iktidar ilişkisi olarak bireysel borçlandırmanın nasıl işlediğini tartışmaktadır. Araştırmanın temel iddiası, literatürde yaygın olan kanının aksine, borçlandırılmış öznelerin borçlandırma ilişkisinin işleyişini açıklamakta önemli bir rol oynadığıdır. Mikro-düzeyin analize dahil edilmesi borçlandırılmış öznelerin borçluluk hallerini ve ilgili pratik ve söylemlerini göz önünde bulundurmayı gerektirir. Bu amaçla Türkiye'de borçlularla mülakatlar yapılmış ve elde edilen veriler aracılığıyla bu iddia desteklenmiştir. Tezde ilk olarak, borçlandırmanın işleyişini açıklamadan önce, araştırmanın teorik, ontolojik ve metodolojik temelleri tartışılmıştır. Bu çerçevede, neoliberal borçlandırmanın özgüllüğü işçi sınıfı borçlanmasıdır. Foucaultcu ve Marksist yaklaşımlardan etkilenerek, borçlanma bir iktidar ilişkisi olarak kurgulanmış ve ilişki sonucunda kurulan özne de bir süreç olarak tanımlanmıştır. Araştırmanın temeline dair bu açıklamaların ardından, borçluluk halinin ihmal edilen mikro-düzey analizi üç tema çerçevesinde tartışılmıştır: Borçlanma, yönetme ve tepki. İlk tema borç alma sebeplerine ilişkindir. Borç alma sebeplerini asıl olarak yeniden üretim ve gelecek için direnç yaratma oluşturur, yani borcu bir emek meselesi kılar. Bu tema aracılığıyla borçlu figürü işçi-borçlu olarak kurgulanmıştır. İkinci tema, hangi mekanizmalar aracılığıyla işçi-borçluların tabi kılındığını tartışır. Bu tabi kılınma borçlandırmanın eşitsiz ve şiddet içeren bir ilişki biçimi olduğunu gösterir. Söz konusu asimetrik düzlemde hem borçlunun kendi kendine uyguladığı hem de ona dışarıdan uygulanan iktidar mekanizmaları söz konusudur. Son tema ise borçluların borçluluk haline verdiği tepkiler ile ilgilidir. Türkiye vakasında borç direnişi hareketinin eksikliği objektif koşullar kendiliğinden siyasal eyleme yol açmadığını göstermektedir. Bunun yanı sıra, öznel pratikler, siyasal eylemin dışında, gri pratikler diyebileceğimiz idare etme mekanizmaları da içerir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses how individual indebtedness operates as a political relation of power in neoliberalism. Contrary to common arguments in the literature, the main claim of the research is that indebted subjects significantly contribute to explaining the operation of the debt relationship. Introducing the micro-level into the analysis necessitates considering the state of indebtedness of these subjects, along with their associated practices and discourses. To this end, interviews were conducted with debtors in Turkey, and the data obtained supported the research claim. The thesis first examines the theoretical, ontological, and methodological bases before explaining the operation of indebtedness. In this context, the focus in on the specificity of the working-class indebtedness. Influenced by Foucauldian and Marxist approaches, indebtedness is conceptualized as a power relation, and the subject arises from these defined relations as a process. Following these foundational explanations, the often-neglected micro-level analysis of indebtedness is explored through three themes: borrowing, conducting, and reacting. The reasons for borrowing are primarily caused by reproduction and resilience-building, thus rendering it an issue of labor. Through this theme, debtors are portrayed as worker-debtors. The second theme addresses the mechanisms that subordinate worker-debtors, illustrating that indebtedness represents an unequal and violent relationship. On this asymmetrical plane, both self-practiced and externally enforced mechanisms of power coexist. The final theme concerns the reactions of debtors to their indebtedness. The absence of debt resistance movements in Turkey indicates that objective conditions do not automatically catalyze political action. Additionally, subjective practices, beyond political action, encompass management strategies called gray practices.