Exploring the role of self-efficacy beliefs of EFL teachers on their job crafting behaviours
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin öz-yeterlik inançlarının iş tasarlama davranışlarındaki rolünün araştırılması
- Tez No: 933852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik inançlarının iş tasarlama davranışlarıyla nasıl ilişkili olduğunu ve öz-yeterlik inançlarının iş tasarlama davranışlarını ne ölçüde yordadığını incelemektir. Ayrıca, bu yapıların yaş, mesleki deneyim, eğitim geçmişi ve kurum türü gibi demografik faktörlere göre nasıl farklılaştığı da araştırılmıştır. Çalışmaya Kayseri'de görev yapan 131 İngilizce öğretmeni katılmış ve veriler“İş Tasarımı Ölçeği”ve“İngilizce Öğretmenlerinin Öz-Yeterlik İnançları Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz, Pearson korelasyon analizi, tek yönlü ANOVA ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Sonuçlar, İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik inançları ile iş tasarlama davranışları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Regresyon analizi, öz-yeterlik inançlarının iş tasarlama davranışlarını anlamlı bir şekilde yordadığını göstermiştir, bu da daha yüksek öz-yeterlik inançlarının daha fazla iş tasarlama davranışına yol açtığını göstermektedir. ANOVA sonuçları, mesleki deneyim ve eğitim düzeyine göre öz-yeterlik inançları ve iş tasarlama davranışlarında anlamlı farklılıklar olduğunu, ancak cinsiyet ve yaş açısından anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Bulgular, öğretmenlerin iş tasarlama davranışlarını geliştirmek için hedeflenmiş mesleki gelişim programları aracılığıyla öz-yeterlik inançlarının desteklenmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, öğretmenlerin mesleki becerilerini geliştirmeye yönelik hizmet içi eğitim programlarının tasarlanması önerilmektedir. Çalışma, İngiliz Dili Eğitimi (İDE) alanında öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini artırmaya ve öğrenci başarısını yükseltmeye yönelik değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate how the self-efficacy beliefs of English as Foreign Language (EFL) teachers relate to their job crafting behaviours and to what extent self-efficacy beliefs predict job crafting behaviours. Additionally, the study examines the differences in these constructs based on demographic factors including age, professional experience, educational background, and institution type. 131 EFL teachers in Kayseri took part in the research, and data was gathered using the“Job Crafting Scale”(JCS) and the“Teachers' Self-Efficacy Beliefs Scale”(TSES). Descriptive analysis, Pearson correlation analysis, one-way ANOVA, independent samples t-tests and simple linear regression analyses were used to analyze data. The results revealed an important affirmative relationship between EFL teachers' self-efficacy beliefs and their job crafting behaviours. Regression analysis displayed that self-efficacy beliefs considerably estimated job crafting behaviours, indicating that higher self-efficacy beliefs lead to higher engagement in job crafting behaviours. ANOVA results indicated remarkable differences in self-efficacy beliefs and job crafting behaviours based upon years of experience and educational background, while no significant differences were observed based on gender and age. The findings underline the significance of fostering self-efficacy beliefs via targeted professional improvement programs to enhance teachers' job crafting behaviours. Designing in-service training programs to develop teachers' professional skills is advised in this situation. The study offers insightful information that helps teachers become more proficient in the area of English Language Teaching (ELT) and raise student accomplishment.