İş tatmininin örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlığa etkisinde örgütsel adaletin aracı rolü: Buna yönelik bir araştırma
The instrumental role of organizational justice in the effect of job satisfaction on organizational commitment and organizational citizenship: A research for this
  1. Tez No: 933861
  2. Yazar: HAMED JABBARİ FARHOUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİNBAY UĞURLU, PROF. DR. SALİH GÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmada, iş tatmininin örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinde, örgütsel adaletin aracılık rolü incelenmiştir. Çalışmada kolayda örneklem yöntemi kullanılarak 401 çalışana ulaşılmıştır. Elde edilen verilerin analizleri SPSS 22.0 ve AMOS 22.0 programları ile yapılmıştır. Yapılan normallik analizine göre ölçek puanlarının normal dağılım gösterdiği belirlenmiş, ölçek puanları arasındaki ilişki, Pearson korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki etkinin incelenmesinde Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma, ampirik olarak test edilebilecek bir model önermektedir. Araştırmanın amacı doğrultusunda, cinsiyet ve medeni durum değişkenlerine göre ölçme araçlarından elde edilen puan ortalamalarını karşılaştırmak için bağımsız örneklem t testi uygulanmıştır. Yaş grubu, eğitim durumu, kurumdaki çalışma süresi değişkenlerine göre ölçme araçlarından elde edilen puan ortalamalarını karşılaştırmak için tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre iş tatminin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde örgütsel adaletin aracılık rolü vardır. Araştırmanın diğer bulgusuna göre, iş tatminin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinde örgütsel adaletin aracılık rolü bulunmamaktadır. Sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde ambalaj malzemesi üreten firmalarda çalışanların iş tatmini, örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık ve örgütsel adalet algılarının farklılaştığı görülmektedir
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of organizational justice in the effect of job satisfaction on organizational commitment and organizational citizenship behavior. Using the convenience sampling method, data were collected from 401 employees. The obtained data were analyzed using SPSS 22.0 and AMOS 22.0 software. According to the normality analysis, it was determined that the scale scores exhibited a normal distribution. The relationships between the scale scores were analyzed using the Pearson correlation test. Regression analysis was employed to examine the effect between dependent and independent variables. The study proposes a model that can be empirically tested. To achieve the research objectives, an independent sample t-test was applied to compare the mean scores obtained from measurement tools based on gender and marital status variables. One-way ANOVA was used to compare the mean scores obtained from measurement tools based on age group, education level, and tenure within the organization. According to the findings, organizational justice plays a mediating role in the effect of job satisfaction on organizational commitment. However, no mediating role of organizational justice was found in the effect of job satisfaction on organizational citizenship behavior. Overall, the results indicate that employees' perceptions of job satisfaction, organizational commitment, organizational citizenship behavior, and organizational justice differ in firms producing packaging materials.