Cezaevindeki erkek mahkumların psikolojik iyi oluşlarının affetme ve umutla ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between psychological well-being of male prisoners with forgiveness and hope
  1. Tez No: 933872
  2. Yazar: DUYGU KENDİR PUGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA GÜLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan erkek mahkumların psikolojik iyi oluşlarının affetme ve umutla ilişkisini incelemektir. Araştırmanın yöntemi nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma modelidir. Araştırmanın örneklemini Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan 246 erkek mahkum oluşturmaktadır. Veriler Temmuz 2023- Aralık 2023 tarihleri arasında yüz yüze olarak toplanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Affetme Eğilimi Ölçeği ve Sürekli Umut Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Psikolojik iyi oluş düzeylerinin medeni durumları ve eğitim durumlarına göre farklılaşmasını incelemek için Tek Yönlü ANOVA analizi kullanılmıştır. Buna göre mahkumların psikolojik iyi oluş düzeyi evlilerde bekarlara göre, boşanmış olanlarda da bekarlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir. Psikolojik iyi oluş düzeyinin eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur. Mahkumların psikolojik iyi oluşları ile yaşları arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Psikolojik iyi oluş, affetme ve umut değişkenleri arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Ayrıca, psikolojik iyi oluşun affetme ve umut tarafından ne ölçüde yordandığını belirlemek amacıyla aşamalı çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Mahkumların psikolojik iyi oluş düzeyleri ile affetme eğilimleri arasında pozitif yönde, zayıf ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Psikolojik iyi oluş düzeyleri ile umut düzeyleri arasında ise pozitif yönde, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Mahkumların umut düzeyleri ile affetme eğilimleri arasındaki ilişki ise anlamlı bulunmamıştır. Mahkumların umut düzeyleri ve affetme eğilimleri, psikolojik iyi oluşlarını anlamlı düzeyde yordamaktadır. Çoklu regresyon analizinin ilk aşamasında mahkumların psikolojik iyi oluşundaki varyansın en fazla açıklayıcısı olarak umut düzeyi değişkeni analize girmiş ve toplam varyansın %19.4'ünü açıklamıştır. İkinci aşamada ise, umut düzeyine ek olarak affetme eğilimi değişkeni analize dahil edilmiştir ve iki değişken birlikte psikolojik iyi oluş puanının toplam varyansının %24.9'unu açıklamıştır. Sonuç olarak, mahkumların umut düzeyleri ve affetme eğilimlerinin psikolojik iyi oluşlarını açıklamada önemli bir katkı sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the psychological well-being of male prisoners staying in Maltepe Open Penal Institution and forgiveness and hope. The research method is the correlational research model, which is one of the quantitative research methods. The sample of the research consists of 245 male prisoners staying in Maltepe Open Penal Institution. The data were collected face to face between July 2023 and December 2023. Personal Information Form, Psychological Well-Being Scale, Forgiveness Tendency Scale and Continuous Hope Scale were used as data collection tools in the research. The data were analyzed using the SPSS program. One Way ANOVA analysis was used to determine the relationship between psychological well-being levels and marital status and between psychological well-being level and educational status. Accordingly, the level of psychological well-being of the prisoners is statistically significantly higher in the married than in the single prisoners, and in the divorced than in the single prisoners. No significant difference was found between psychological well-being level and educational status. Pearson Correlation analysis was applied to determine the relationship between psychological well-being and their ages. No significant relationship was found as a result of the analysis. Pearson Correlation analysis was performed to determine the relationships between the variables of psychological well-being, forgiveness and hope. In addition, stepwise multiple regression analysis was used to determine the extent to which psychological well-being was predicted by forgiveness and hope. A positive, weak and significant relationship was found between the psychological well-being levels of prisoners and their tendency to forgive. When the relationship between psychological well-being levels and hope levels was examined, a positive, moderate and significant relationship was found. The relationship between the hope levels of prisoners and their tendency to forgive was not found to be significant. The hope levels and forgiveness tendencies of prisoners significantly predict their psychological well-being. In the first stage of the multiple regression analysis, the hope level variable was included in the analysis as the most explanatory factor of the variance in the psychological well-being of prisoners and explained 19.4% of the total variance. In the second stage, in addition to the level of hope, the tendency to forgive variable was included in the analysis, and the two variables together explained 24.9% of the total variance of the psychological well-being score. As a result, it is seen that the hope levels and tendency to forgive of the prisoners make a significant contribution to explaining their psychological well-being.