The impact of European Green Deal on agricultural product exporters of Türkiye: The case of agricultural product exporters in Aegean Region
Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın Türkiye'deki tarım ürünü ihracatçıları üzerindeki etkisi: Ege Bölgesi tarım ürünü ihracatçıları örneği
- Tez No: 933902
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜZAR KURT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dış Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın Türkiye'deki tarım ürünleri ihracatçıları üzerindeki etkilerini incelemekte ve Ege Bölgesi'ni bir vaka çalışması olarak ele almaktadır. Araştırma, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın sürdürülebilirlik standartlarıyla ilişkili zorlukları ve fırsatları değerlendirmek için karma yöntem yaklaşımını kullanmaktadır. Araştırma kapsamında, 33 ihracatçı işletmenin sistematik bir anketi, bu işletmelerin Avrupa Birliği'nin yeni regülasyonlarına uyum yetenekleri ve Yeşil Mutabakat standartlarına ilişkin görüşlerine dair önemli bilgiler sunmaktadır. Çalışmada, ihracatçıların hazırlıkları, karşılaştıkları engeller ve gelecekteki avantajlara dair önemli temaları belirlemek için ANOVA ve betimsel istatistikler gibi nicel analizlerin yanı sıra tematik ve frekans analizi gibi nitel teknikler kullanılmaktadır. Elde edilen bulgular, finansal, operasyonel ve teknik engellerin bir kombinasyonunun yanı sıra artan rekabet gücü ve sürdürülebilir pazar erişimi fırsatlarını vurgulamaktadır. Bu çalışma, sürdürülebilir ticaret ve politika oluşturma üzerine diyaloğu geliştirerek, ihracatçıların Avrupa Birliği kriterleriyle daha iyi uyum sağlamalarına yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the effects of the European Green Deal on agricultural product exporters in Türkiye, with a particular emphasis on the Aegean area as a case study. The research utilizes a mixed-methods approach to examine the difficulties and opportunities associated with the sustainability standards of the European Green Deal. A systematic survey of 33 exporting enterprises offers insights into their compliance capabilities and views regarding the Green Deal's standards. The study employs quantitative analyses, including ANOVA and descriptive statistics, with qualitative techniques such as thematic and frequency analysis, to identify significant themes concerning exporters' preparation, obstacles, and prospective advantages. The findings underscore a combination of financial, operational, and technical obstacles, as well as prospects for improved competitiveness and sustainable market access. This study enhances the dialogue on sustainable trade and policy formulation, providing suggestions to better align exporters with European Union criteria.