Masal filmlerinde insanın özünü arayışı temasına varoluşçu yaklaşım: 'Suret' kısa film örneği
An existential approach to the men's search for himself in the fairy tale films: 'Silhouette' a short film example
- Tez No: 933939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÇINAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Masal farklı toplumlara ait farklı kültürel gelişimler doğrultusunda hazırlanmış, gerçeküstü öykülerdir. Ancak edebi anlatımın dışında farklı bir anlatım dili olan sinema masalları aktarırken çeşitli sebeplerden onları değiştirmekte, kendi kültürel algısına ve beklentilerine göre dönüştürmektedir. Bu masalın özünden sapmalara, masal adı altında fantezi filmlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Oysa masallar kültürlerin değerlerini en doğru biçimde taşıyan anlatı sanatlarını başında gelmektedir. Gerek etnik gerek antropolojik araştırmaların kaynaklarından olan masallar, sinemaya daha doğru bir anlatı dili ile aktarılırsa çok daha başarılı sonuçların yakalanması olanaklı görülmektedir. Bu amaçla temel alınan Türk Masalları incelenerek dayandığı ana ilkeler belirlenmiş, üzerine daha çağdaş bir olay örgüsü katılarak yeni bir masal filmi yaratılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Fairy Tales are surreal stories prepared in line with different culture development belonging to different societies. However cinema which is a language of expression other than literary expression changes tales for various reason while conveying them and transforms them according to its own cultural perception and expectation. This causes deviation from the essence of the fairy tales and the emergence of fantasy under the name of the fairy tales. However, tales are one of the most accurate narrative art that carry the values of culture İf tales are which important source of both ethnic and anthropological research are transferred to the cinema with a more accurate narrative language it seems possible to achieve much more successful result. Fort his Turkish Tales, which taken as a basis, were examined and the main principle, which were based, were determined and a new fairy tale film was tried to be created by adding a more contemporary plot.