Evli bireylerde aldatma eğilimi ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide cinsel öz yeterliğin aracı rolü
Sexual self-efficacy of married individuals and its relationship with marital satisfaction and infidelity tendency
  1. Tez No: 934000
  2. Yazar: ESRA KARACA
  3. Danışmanlar: DR. BİNGÜL HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, evli bireylerde cinsel öz yeterliğin, evlilik doyumu ve aldatma eğilimi ile ilişkisini incelemektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise evli bireylerde cinsel öz yeterliliğin evlilik doyumu ve aldatma eğiliminin yordayıcısı olup olmadığını tespit etmektir. Araştırmada korelasyonel yöntem kullanılmıştır. Araştırma evreni evli bireylerdir. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak evli bireylere ulaşılmış, örneklem sayısının belirlenmesinde bilinmeyen örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilenin toplanması için kullanılan anket formunda 'Sosyo-demografik Bilgi Formu, 'Cinsel- Öz Yeterlik Ölçeği (CÖYÖ)', 'Evlilik Yaşamı Ölçeği (EYÖ)' ve 'Aldatma Eğilimi Sebepleri Ölçeği (AESÖ)' bölümleri yer almıştır. Anket formu katılımcılara Google Forms formatı ile WhatsApp üzerinden iletilmiş ve veri toplama aşaması 25/10/2022- 24/12/2022 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Araştırmada verileri analizi edilirken öncelikle normal dağılıp dağılmadığının belirlenmesi amacı ile Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmış ve çarpıklık/basıklık değerleri incelenmiş ve verilerin normal dağılıma uyduğu belirlenmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiğinden dolayı parametrik testler kullanılmıştır. Analiz sürecinde verilerin özelliklerine göre ikili gruplarda t testi, ikiden fazla olan gruplarda ANOVA uygulanmış, post-hoc testlerde Tukey yapılmıştır. Evli bireylerin Evlilik Yaşamı Ölçeği Puanları ile Cinsel Özyeterlilik Ölçeği puanları pozitif, Aldatma Eğilimi Sebepleri Ölçeğindeki partnerden uzaklaşmayı oluşturan sebeplerden, cinsellik ile ilgili sorunlardan, stres yaratan sebeplerden, farklı ilişkiden, riski meşrulaştırmadan, partnere karşı olumsuz tutumlardan ve kültürel çevre etkisinden aldıkları puanlar arasında negatif korelasyonlar saptanmıştır. Evli bireylerin Aldatma Eğilimi Sebepleri Ölçeği ile Evlilik Yaşamı Ölçeği puanları arasındaki ilişkide Cinsel Özyeterlilik Ölçeğinin aracı rolü bulunmuştur. Evlilikte yaşanan ya da yaşanılan sorunların olumlu yönde çözümlenebilmesi için evli, nişanlı veya birlikte olan çiftlere ilişki geliştirme seminerleri ve evlilik öncesi eğitim çalıştayları düzenlenilebileceği önerisi getirilmiştir
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine sexual self-efficacy of married individuals and its relationship with marital satisfaction and infidelity tendency. Another aim of the study is to determine whether or not sexual self-efficacy in individuals is a predictor of marital satisfaction and infidelity tendency. In the research, correlational analysis method was used. The research population is married individuals. In the research, married individuals were reached using the purposeful sampling method. Sampling of unknown universe method was used in determining the number of samples. In the questionnaire form used to collect the research data, 'Socio-demographic Information Form', 'Sexual-Self-Efficacy Scale', 'Marriage Life Scale' and 'The Causes of Infidelity Tendency Scale' sections were included. The survey form was sent to the participants via WhatsApp with Google Forms format. Data collection phase was completed between 25/10/2022- 24/12/2022. While analyzing the data in the research, first of all, Kolmogorov-Smirnov test was applied to determine whether the data were normally distributed and the skewness/kurtosis values were examined. That the data fit normal distrubition was determined. Since the data were normally distributed, parametric tests were used. In the analysis process, according to the characteristics of the data, t-test was applied in paired groups, ANOVA was applied in groups with more than two, and Tukey was performed in post-hoc tests. Marital Life Scale Scores and Sexual Self-Efficacy of Married Individuals Scale scores were positively correlated. A negative correlation was determined between Marital Life Scale and the reasons for partner distancing such as sexual problems, stressor causes, different relationship, the legitimacy of risk, negative attitudes towards partner and cultural environment impacts found on the Causes of Infidelity Tendency Scale. The intermediary role of Sexual Self-efficacy Scale was found in the relationship between Causes of Infidelity Tendency Scale and Marital Life Scale. Study suggests relationship building seminars and premarital education to resolve the marital problems in a positive way for married, engaged or couples together.