Major depresif bozuklukta psikoeğitimin bilişsel çarpıtmalara ve işlevselliğe olan etkisi: Randomize kontrollü bir izlem çalışması
The effect of psychoeducation on cognitive distortions and functioning in major depressive disorder: A randomized controlled follow-up study
- Tez No: 934037
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET GÜLEÇ ÖYEKÇİN, DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ALPEREN KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Major Depresif Bozukluk (MDB) tanılı hastalarda yapılandırılmış grup psikoeğitiminin bilişsel çarpıtmalar ve işlevsellik üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmayı, yapılandırılmış grup psikoeğitimine katılan müdahale grubu (n=29) ve bibliyoterapi yapılan kontrol grubu (n=23) olmak üzere toplamda 52 kişi tamamlamıştır. Değerlendirme, çalışmanın başlangıcında ve müdahale sonrası 12. haftada yapılmıştır. Depresyon, anksiyete, bilişsel çarpıtmalar, otomatik düşünceler ve işlevsellik düzeyleri sırasıyla; Hamilton Depresyon ve Anksiyete Derecelendirme Ölçekleri (HAM-D, HAM-A), Bilişsel Çarpıtma Ölçeği (BÇÖ), Düşünce Özellikleri Ölçeği (DÖÖ), Otomatik Düşünceler Ölçeği (ODÖ) ve Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ) ile değerlendirilmiştir. Değişkenler SPSS ® versiyon 27.0 yazılımıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Müdahale grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında; her iki gruptaki HAM-D ve HAM-A ölçek puanlarındaki azalmanın anlamlı olduğu (her iki p0,05). DÖÖ puanlarında her iki grup puanlarındaki azalmanın anlamlı olduğu (her iki p0,05) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: It is aimed to examine the effect of structured group psychoeducation on cognitive distortions and functioning in patients diagnosed with major depressive disorder (MDD). Method: A total of 52 participants completed the study, including the intervention group (n=29) who participated in structured group psychoeducation and the control group (n=23) who received pharmacotherapy only. The assessment was conducted at the beginning of the study and at 12 weeks after the intervention. Depression, anxiety, cognitive distortions, automatic thoughts and functioning levels were assessed with Hamilton Depression and Anxiety Rating Scales (HAM-D, HAM-A), Cognitive Distortion Scale (CDS, Briere et al.,2000; CDS, Covin et al., 2011), Automatic Thoughts Scale (ATQ) and Functioning Assessment Short Test (FAST), respectively. Variables were analyzed with SPSS version 27.0 software. Results: When the intervention group was compared with the control group, it was determined that the decrease in HAM-D and HAM-A scale scores in both groups was significant (both p0,05). CDS (Covin et al., 2011) scores, the decrease in the scores of both groups was found to be significant (all p0,05).