Sekonder hipertansiyon ve/veya adrenal insidental kitle nedeniyle araştırılan hastalarda primer hiperaldosteronizm ve hiperkortizolemi birlikteliği
- Tez No: 934054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN İMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Primer hiperaldosteronizm (PA), hipertansiyon hastalarının %12'sini oluşturur ve kardiyovasküler risk açısından önemlidir. PA hastalarında otonom kortizol sekresyonu da eşlik edebilmekte ve çeşitli komorbiditeler açısından önem oluşturmaktadır. Bu çalışma, PA hastalarında aşikâr Cushing Sendromu ve otonom kortizol sekresyonu varlığını ve bunun klinik etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018 ile Aralık 2023 arasında, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıkları polikliniğine başvuran hastalar incelenmiştir. Sekonder hipertansiyon ve adrenal kitle değerlendirilen hastalar arasında aldosteron renin oranı (ARO) 20'den büyük ve ikinci basamak testle PA tanısı almış ya da ARO 50'den büyük olan hastalar arasından Cushing Sendromu açısından değerlendirilen 110 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler SPSS V 24 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: 110 PA hastası aşikâr Cushing Sendromu, otonom kortizol sekresyonu olan ve hiperkortizolemi eşlik etmeyen hastalar olarak üç gruba ayrılmıştır. PA hastalarında Cushing Sendromu prevalansı %8.1 ve otonom kortizol sekresyonu prevalansı %10 olarak bulunmuştur. Cushing Sendromu veya otonom kortizol sekresyonu olan hastaların %45'inde diyabetes mellitus, %35'inde prediyabet bulunmuş, bu oranlar hiperkortizolemi eşlik etmeyen hastalarda sırasıyla %21.1 ve %31.1 olarak saptanmıştır (p=0.035). Hiperkortizolemi eşlik eden hastaların HbA1c ortalaması %5.85, eşlik etmeyen hastaların ise %5.61 olarak belirlenmiştir (p=0.013). Ayrıca, aşikâr Cushing Sendromu hastalarında potasyum seviyeleri daha düşük bulunmuştur (p=0.032). Tartışma ve Sonuç: Primer hiperaldosteronizm hastalarında yüksek bir oranda glukokortikoid sekresyon bozuklukları da eşlik etmektedir. Hem PA hem de Cushing Sendromu, hipertansiyon ve glisemik bozukluklar üzerine etkili endokrin hastalıklardır. Cushing Sendromu'nun eşlik ettiği hastalarda Diyabetes Mellitus daha sık görülmektedir ve bu hastaların hipokalemiye daha eğilimli olduğu düşünülmüştür. Bu çalışmada bu tip hastaların karakteristik klinik özelliklerinin ve hastalığın gidişatına yönelik bilgilerin ortaya konması için daha çok hasta içeren prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Primary hyperaldosteronism (PA) accounts for 12% of hypertensive patients and is significant in terms of cardiovascular risk. Autonomic cortisol secretion can also accompany PA and is important in terms of various comorbidities. This study aims to investigate the presence of overt Cushing's Syndrome and autonomic cortisol secretion in PA patients and its clinical effects. Materials and Methods: Patients who applied to the Endocrinology and Metabolism Diseases outpatient clinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital between January 2018 and December 2023 were examined. Among patients evaluated for secondary hypertension and adrenal masses, 110 patients who had an aldosterone-to-renin ratio (ARR) greater than 20 and were diagnosed with PA through a second-line test, or had an ARR greater than 50, were evaluated for Cushing's Syndrome. Data were analyzed using the SPSS V 24 software. Results: The 110 PA patients were divided into three groups: those with overt Cushing's Syndrome, those with autonomic cortisol secretion, and those without hypercortisolism. The prevalence of Cushing's Syndrome in PA patients was found to be 8.1%, and the prevalence of autonomic cortisol secretion was found to be 10%. Among the patients with Cushing's Syndrome or autonomic cortisol secretion, 45% had diabetes mellitus, and 35% had prediabetes. These rates were 21.1% and 31.1%, respectively, in patients without hypercortisolism (p=0.035). The average HbA1c of patients with hypercortisolism was 5.85%, while it was 5.61% in patients without hypercortisolism (p=0.013). Furthermore, potassium levels were found to be lower in patients with overt Cushing's Syndrome (p=0.032). Discussion and Conclusion: A significant proportion of primary hyperaldosteronism patients also experience glucocorticoid secretion disorders. Both PA and Cushing's Syndrome are effective endocrine diseases that impact hypertension and glycemic disorders. Diabetes mellitus is more common in patients with Cushing's Syndrome, and these patients are thought to be more prone to hypokalemia. This study suggests that further prospective studies with more patients are needed to reveal the characteristic clinical features of such patients and to gain insight into the progression of the disease.