Examining the relationship between preparatory students' attitudes towards foreign language learning and digital technology use
Hazırlık öğrencilerinin yabancı dil öğrenmeye yönelik tutumlari ile dijital teknoloji kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 981196
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hazırlık sınıfı öğrencilerinin yabancı dil öğrenmeye ve dijital teknolojiye yönelik tutumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış ve yapılandırılmış bir anket aracılığıyla 368 üniversite hazırlık öğrencisinden veri toplanmıştır. Anket, Yabancı Dil Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği (Adıyaman, 2024) ile Dijital Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği'nden (Cabı, 2016) oluşmaktadır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, t-testi, tek yönlü ANOVA, Welch testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin hem yabancı dil öğrenimine hem de dijital teknolojilere yönelik genel olarak olumlu tutumlar sergilediklerini ortaya koymuştur. Yabancı dil öğrenimine yönelik görüşlerde cinsiyet, dil yeterliği ya da ekran süresi açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bununla birlikte, dijital teknolojiye yönelik tutum alt boyutlarının çoğunda, kadın öğrencilerin erkek öğrencilere kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük puanlara sahip oldukları belirlenmiştir. Öğrencilerin yabancı dil öğrenmeye yönelik tutumları ile dijital teknoloji kullanımı arasında düşük düzeyde ancak anlamlı bir pozitif ilişki saptanmıştır. Anahtar Kelimeler; Tutumlar, Dijital teknoloji, Yabancı dil öğrenimi
Özet (Çeviri)
This study seeks to examine the attitudes of preparatory class students towards foreign language acquisition and digital technology. The research employed a correlational methodology, gathering data from 368 university preparatory students using a structured questionnaire. The questionnaire comprised the Attitude Scale for Foreign Language Learning (Adıyaman, 2024) and the Attitude Scale for Digital Technology (Cabı, 2016). Descriptive statistics, t-tests, one-way ANOVA, Welch tests, and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. The results demonstrated that students exhibited generally favorable attitudes towards both foreign language acquisition and digital technologies. No significant differences were observed in views toward foreign language acquisition concerning gender, language proficiency, or screen time. Nevertheless, female students had markedly lower scores compared to their male counterparts in the majority of subdimensions pertaining to attitudes towards digital technology. A small yet significant positive correlation was identified between students' attitudes toward foreign language learning and the use of digital technology. Keywords; Attitudes, Digital technology, Foreign language learning