Giresun kalite tombul fındığı populasyonunda kabuklu ve iç meyve kusurlarının değişimi
Variation of nut and kernel defects in Giresun quality tombul hazelnut cv. population
  1. Tez No: 934092
  2. Yazar: KÜBRA KURT TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ZEKİ BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada Giresun Kalite 'Tombul' fındık çeşidine ait farklı yerlerde bulunan bahçelerdeki meyvelerin kusur oranlarının değişimini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma Giresun ili Merkez ilçede en fazla üretim miktarına, üretim alanına ve çiftçi sayısına sahip olan Boztekke köyünde yürütülmüştür. Belirlenen 9 farklı bahçeden alınan örneklerde kusurlu kabuklu meyve oranları (böcek zararlı, küçük, çıtlak, kahverengi lekeli, çoklu meyve ve boş meyve) ile kusurlu iç meyve oranlarının (abortif, buruşuk, çift, lifli, siyah uçlu, küflü, böcek zararlı) değişimi araştırılmıştır. Çalışma tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak planlanmıştır. Çalışma sonucunda, populasyon içinde kabuklu meyve kusurlarının varyasyon katsayılarının iç meyve kusurlarına oranla daha yüksek olduğu; en düşük kabuklu meyve kusurunun çoklu meyve, en yüksek kabuklu meyve kusurunun çıtlak meyve, en düşük iç meyve kusurunun çift iç ve en yüksek iç meyve kusurunun buruşuk iç olduğu belirlenmiştir. İç meyve kusurları kabuklu meyve kusurlarına göre biraz daha yüksek oranda ortaya çıkmış ve toplam ürünün yaklaşık ¾'ü kusursuz bulunmuştur. Bahçeler arasında iç meyve kusurları daha fazla değişim göstermiştir. Bahçeler arasında kabuklu meyve kusurlarından küçük ve çıtlak meyve, iç meyve kusurlarından da çift ve abortif içler en fazla değişim göstermiştir. Toplam kabuklu ve iç meyve kusur oranları ile bunların toplamı ve sağlam meyve oranları bahçe koşullarından önemli düzeyde etkilenmiştir. Diğer taraftan, incelenen meyve pomolojik özelliklerinin (kabuklu ve iç meyve ağırlıkları, boyutları, kabuk kalınlığı, göbek boşluğu ve iç oranı) populasyon içinden ziyade bahçeler arasında daha yüksek düzeyde farklılık gösterdiği ve ürün fiyatlandırmasında dikkate alınan ticari randıman değerinin populasyonda %48.01-53.51 arasında değişirken, ortalama %50.63 olduğu da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the changes in the defect rates of the fruits of Giresun Quality 'Tombul' hazelnut cultivar in the orchards in different locations. The study was conducted in Boztekke village, which has the highest production amount, production area and number of farmers in the central district of Giresun province (Türkiye). The variation of defective nut ratios (insect damaged on nut, brown stain, split sutures, small nut, multiple nut, blank nuts) and defective kernel ratios (abortive, shrivelled, double, fibrous, black tipped, moldy, insect pest in kernel) were investigated in the samples taken from the 9 different orchards. The study was planned as a randomized block design with 3 replications. As a result of the study, it was determined that the coefficients of variation of nut defects are higher than those of kernel defects in the population; the lowest nut defect was multiple nut, the highest defect was split sutures, the lowest kernel defect was double and the highest defect was shrivelled kernel. Kernel defects occurred at a slightly higher rate than nut defects and approximately ¾ of the total product was found to be defective. Kernel defects showed more variation among the orchards. Among the orchards, small and split sutures as nut defects, and double and abortive kernels as the kernel defects showed the highest variation. Total nut and kernel defect ratios and their sum and godd kernel ratios were significantly affected by orchards. On the other hand, it was also determined that the examined fruit pomological characteristics (nut and kernel weights, sizes, shell thickness, internal cavity and kernel percentage) showed a higher level of variation between orchards rather than within the population and the commercial kernel percentage, which is taken into consideration in product pricing, varied between 48.01-53.51% in the population, while the average was 50.63%.