The Design of Wearable Fingertip Haptic Device That Can Exert Various Softness
Çeşitli Yumuşaklıkta Kuvvet Uygulayabilen Giyilebilir Parmak Ucu Haptic Cihazı Tasarımı
- Tez No: 934153
- Danışmanlar: PROF. DR. SANJA DOGRAMADZİ, DR. ANTONİA TZEMANAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mühendislik Bilimleri, Mathematics, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Bristol
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, çeşitli sertlik seviyeleri uygulayabilen bir parmak ucu haptic cihazı sunmaktadır. Tasarlanan cihaz, şişirilebilir bir malzeme aracılığıyla yumuşaklık haptic geri bildirimi sağlar. Bu, cihazı kuvvet geri bildirimi sağlayan diğer cihazlardan farklı kılar. Cihaz, sanal gerçeklik uygulamaları ve uzaktan kullanılan uygulamalar için geliştirilmiştir. Bu tür cihazlar, özellikle robot destekli cerrahi ortamlarda cerrahlar için faydalı olabilir. Farklı malzemelerin yumuşaklık seviyesini görselleştirmek, daha gerçekçi kuvvet algısı sağlar. Bu, cerrahların hangi tür organ veya dokuyu manipüle ettiklerini ayırt etmelerine yardımcı olabilir. Parmak ucu haptic cihazı ayrıca cerrahi eğitim için de faydalı olabilir, çünkü cerrahlar ellerin ve haptic duyunun kullanımının mümkün olduğu açık cerrahi tekniklerini uygulayabilirler.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a fingertip haptic device that can exert various levels of stiffness. The designed device provides softness haptic feedback via an inflated material. This makes the device different from other devices that provide force feedback. The device was developed for virtual reality applications-and teleoperated applications. Such devices can especially benefit surgeons in a robot-assisted surgical setting. Rendering the level of softness of different materials provides more realistic haptic perception. This can help the surgeons distinguish what type of organ or tissue they manipulate. Fingertip haptic device can also be beneficial for surgical training as surgeons can employ techniques used in open surgery where use of hands and their haptic sensation is possible.