Annenin stres düzeyinin ebeveyn–çocuk ilişkisine etkisi
The effect of mother's stress level on parent–child relationship
- Tez No: 934162
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, annenin stres düzeyinin ebeveyn-çocuk ilişkisine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama tipiyle yapılan bu araştırmanın verileri, Eylül- Aralık 2024 tarihlerinde, Küçükçekmece Mustafa Pars Orta Okulu'na devam eden 315 öğrencinin annesinin katılımıyla elde edilmiştir. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Ebeveyn Stres Ölçeği (ESÖ) ve Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Ölçeği (EÇÖ) kullanılarak toplanmıştır. Tüm veriler bilgisayarda SPSS (statistical package for social sciences) 26 programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, Ebeveyn Stres Ölçeği toplam puanı ile Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Ölçeği alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular, annenin stres düzeyinin hem olumlu hem de olumsuz ebeveyn-çocuk ilişkisini belirleyen önemli bir faktör olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bulgular annelerin stres düzeyi arttıkça çocuklarıyla olumlu etkileşimlerinin azaldığını göstermektedir. Özellikle yüksek düzeyde stres yaşayan annelerin, çocuklarıyla daha az olumlu etkileşim kurdukları ve daha sık olumsuz etkileşimler yaşadıkları tespit edilmiştir. Yüksek stres düzeyine sahip annelerin çocuklarıyla daha fazla çatışma yaşadığı, ebeveynlikte olumsuz duyguların ön plana çıktığı ve olumlu ebeveyn-çocuk ilişkisi kurmakta zorlandıkları araştırma sonucunda tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular annelerin stres düzeylerini azaltmaya yönelik destek mekanizmaları ve çocuklarla olan etkileşimlerini iyileştirmeye yönelik stratejilerin geliştirilmesine rehber olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of maternal stress level on the parent-child relationship. The data of this study, which was conducted with the relational screening type, were obtained with the participation of 315 mothers of students attending Küçükçekmece Mustafa Pars Secondary School between September and December 2024. The research data were collected using the Personal Information Form, Parent Stress Scale (PSS) and Parent-Child Relationship Scale (PPS). All data were recorded on the computer and analyzed in the SPSS (statistical package for social sciences) 26 program. The analysis results showed that there were significant relationships between the total score of the Parent Stress Scale and the sub-dimensions of the Parent-Child Relationship Scale. The findings clearly reveal that the mother's stress level is an important factor that determines both positive and negative parent-child relationships. The findings show that as mothers' stress levels increase, their positive interactions with their children decrease. It has been determined that mothers who experience high levels of stress, in particular, interact less positively with their children and have more frequent negative interactions. The study found that mothers with high levels of stress experience more conflict with their children, that negative emotions come to the fore in parenting, and that they have difficulty establishing positive parent-child relationships. The findings of the study will guide the development of support mechanisms to reduce mothers' stress levels and strategies to improve their interactions with children.