The impact of leadership style on employee turnover in public sector: A study on Mogadishu Somalia
Kamu sektöründe liderlik tarzının çalışan devri üzerindeki etkisi: Mogadişu Somali üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 934191
  2. Yazar: ALI ABUKAR DHIBLAWE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMAT ULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Liderlik tarzı, organizasyonel stratejilerin şekillendirilmesinde ve bunların başarılı bir şekilde uygulanmasında önemli bir rol oynar. Etkili liderlik, personeli organizasyonel hedefleri aşmaya motive ederek hedefe ulaşmayı sağlar. Liderlik tarzının etkisi, çalışan sadakatini, işte kalma oranını, işten ayrılma niyetlerini ve Üretkenlik Karşıtı İş Davranışlarını etkilemeye kadar uzanır. Zayıf liderlik motivasyonu, elde tutmayı ve genel organizasyonel performansı olumsuz etkiler. Çalışma, çevrimiçi bir platform aracılığıyla veri toplamak için anketler kullanarak Mogadişu'nun içişlerine odaklanıyor. SPSS V 25.0 kullanılarak yapılan nicel veri analizi, bulguları sayı ve yüzde olarak özetleyecektir. Araştırma, Mogadişu'nun kamu sektöründe liderlik tarzının çalışan değişimi üzerindeki etkisini araştıran tanımlayıcı bir yaklaşımla açıklayıcı bir araştırma tasarımı kullanıyor. Sonuçlar otokratik liderlik ile işten ayrılma niyetleri arasında anlamlı bir negatif ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Dönüştürücü ve etkileşimci liderlik stilleri, bireysel değerlendirmenin özellikle etkili olduğu, işten ayrılma niyetlerini hafifletici olarak tanımlanmaktadır. Bu, olumlu bir liderlik tarzını teşvik etmenin, işten ayrılma niyetlerini azaltabileceğini ve kamu sektöründe çalışanların bağlılığını artırabileceğini göstermektedir. Çalışma, çalışanların elde tutulmasını ve genel performansı artırmak için dönüştürücü yaklaşımlara duyulan ihtiyacı vurgulayarak örgütsel dinamiklerde liderliğin önemini vurguluyor.
Özet (Çeviri)
Leadership style plays a crucial role in shaping organizational strategies and their successful implementation. Effective leadership motivates staff to surpass organizational targets, leading to goal achievement. The impact of leadership style extends to employee loyalty, influencing retention, turnover intentions, and Counterproductive Work Behaviors. Poor leadership adversely affects motivation, retention, and overall organizational performance. The study focuses on Mogadishu's Interior affairs, utilizing questionnaires for data collection through an online platform. Quantitative data analysis using SPSS V 25.0 will summarize findings in numbers and percentages. The research employs an explanatory research design with a descriptive approach, exploring the influence of leadership style on employee turnover in Mogadishu's public sector. Results reveal a significant negative relationship between autocratic leadership and turnover intentions. Transformative and transactional leadership styles are identified as mitigating turnover intentions, with individual consideration being particularly effective. This suggests that fostering a positive leadership style can decrease turnover intentions and enhance employee commitment in the public sector. The study underscores the importance of leadership in organizational dynamics, emphasizing the need for transformative approaches to enhance employee retention and overall performance.