Ratlarda oluşturulan renal iskemi reperfüzyon hasarında epibatidinin etkileri
The effects of epibaditine on renal ischemia reperfusi̇on injury in rats
  1. Tez No: 934214
  2. Yazar: AYŞE BÖRKLÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KUTLUK PAMPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Biyokimya, Patoloji, Anesthesiology and Reanimation, Biochemistry, Pathology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Böbrek iskemi reperfüzyon hasarında, kolinerjik antiinflamatuar yolağın uyarılmasıyla hasarın azaltıldığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı ratlarda uygulanan renal iskemi-reperfüzyon hasarı modelinde, iskemi öncesinde uygulanan non-selektif nikotinik asetilkolin reseptör agonisti olan epibatidinin böbrek üzerine koruyucu etkilerini araştırmaktır. Metod: Etik kurul onayı alındıktan sonra, 24 adet Wistar Albino rat randomize 4 gruba ayrıldı. Grup S: Sham (n=6), Grup I/R: İskemi/reperfüzyon (n=6), Grup I/R-E: İskemi/reperfüzyon-Epibatidin (n=6), Grup E: Epibatidin (n=6). Tüm gruplara anestezi altında laparotomi uygulanıp bilateral renal arter ve ven eksplore edildi. Grup S'de başka bir işlem yapılmadı. Grup I/R ve Grup I/R-E' de 25 dakika renal iskemi ve sonrasında 24 saat reperfüzyon uygulandı. Grup I/R-E ve Grup E'de laparotomi öncesinde 5 mcg/kg tek doz epibatidin subkutan olarak uygulandı. Reperfüzyon dönemi bitiminde serum BUN, kreatinin, serum ve idrar NGAL ve sistatin C, serum IL-6 ve TNF- incelemeleri için kan ve idrar örnekleri, histopatolojik inceleme için de sol böbrek alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: The attenuation of renal ischemia reperfusion injury by stimulating cholinergic antiinflamatory pathway has been demonstrated in the literature. The purpose of this study is to investigate the protective effects of epibatidine, a non selective nicotinic acethycholine receptor agonist, administered before ischemia on renal ischemia-reperfusion injury. Method: After Ethics Committee approval, 24 Wistar Albino rats were randomly allocated into 4 groups. Group S: Sham (n=6), Group I/R: Ischemia/reperfusion (n=6), Group I/R-E: Ischemia/reperfusion-Epibatidine (n=6), Group E: Epibatidine (n=6). Laparotomy and bilateral renal artery and vein dissection were performed and under anesthesia . No further action was taken in Group S. In Group I/R and Group I/R-E, renal ischemia was applied for 25 minutes and then reperfusion for 24 hours. A single dose of 5 mcg/kg epibatidine was administered subcutaneously before the laparotomy in Group I/R-E and Group E. At the end of the reperfusion period, blood and urine samples were taken for serum BUN, creatine, serum and urinary NGAL and sistatin C, serum IL-6 and TNF- and left kidney for histopathological examination.