Doğum sonu dönemde kadınlara uygulanan cinsel sağlık bilgilendirme programının cinsel işlev ve cinsel yaşam kalitesine etkisi
The effect of a sexual health information program on women's sexual function and quality of life in the postpartum period
  1. Tez No: 934226
  2. Yazar: NERGİZ ERYILMAZ KÖSRETAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma; doğum sonu dönemde kadınlara uygulanan cinsel sağlık bilgilendirme programının kadınların cinsel işlev ve cinsel yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılan; ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırma Karaman il merkezine bağlı üç aile sağlığı merkezine kayıtlı kadınlar ile yürütülmüştür. Araştırma 27'si deney, 28'i kontrol grubunda olmak üzere toplam 55 kadın ile tamamlanmıştır. Her iki gruptaki kadınlara doğum sonu dönem 12-16. haftalarda ilk görüşmede ön test formları uygulanmıştır. Deney grubuna atanan kadınlara araştırmacılar tarafından hazırlanan cinsel sağlık bilgilendirme programı uygulanmıştır. Bu programa göre deney gurubundaki kadınlara Doğum Sonu Dönemdeki Kadınlara Yönelik Cinsel Sağlık Eğitimi Rehberi'ne göre çevrim içi eğitim verilmiştir. Kadınlara her gün için farklı içerikte olan, araştırmacılar tarafından hazırlanan standart WhatsApp mesajları gönderilmiş ve haftada iki kez kadınlar ile telefon, SMS veya WhatsApp mesajlaşmaları yoluyla görüşmeler yapılmıştır. Araştırma süreci her bir kadın için ortalama beş-altı hafta sürmüştür. Kontrol grubundaki kadınlara herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Araştırmada veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ), Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K) formu kullanılarak toplanmıştır. Son test formları (KCİÖ ve CYKÖ-K) doğum sonu 16-20. haftalarda deney kontrol grubuna uygulanmıştır. Veriler; Ki-kare testi, Student t testi, Independent Sample-t test, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann Whitney U testi ve Cohen's d etki büyüklüğü kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a quasi-experimental, pretest-posttest control group study conducted to determine the effect of a sexual health information program on the sexual function and sexual quality of life of women in the postpartum period. The research was conducted with women registered at three family health centers in the central district of Karaman. A total of 55 women participated in the study, with 27 in the experimental group and 28 in the control group. Pretest forms were administered to women in both groups during the initial interview, which took place between the 12th and 16th weeks postpartum. Women assigned to the experimental group received a sexual health information program developed by the researchers. According to the program, online education was provided to the women in the experimental group based on the Sexual Health Education Guide for Women in the Postpartum Period. Additionally, standardized WhatsApp messages, prepared by the researchers and featuring different content each day, were sent to the women. Furthermore, the researchers communicated with the women twice a week via phone calls, SMS, or WhatsApp messaging. The study process lasted approximately five to six weeks for each participant. No intervention was applied to the women in the control group. In the study, data were collected using the Descriptive Information Form, the Female Sexual Function Index (FSFI), and the Sexual Quality of Life-Female (SQOL-F). Posttest forms (FSFI and SQOL-F) were administered to the experimental and control groups between the 16th and 20th weeks postpartum. The data were analyzed using the Chi-square test, Student's t-test, Independent Samples t-test, Wilcoxon Signed-Rank Test, Mann-Whitney U test, and Cohen's d effect size.