Orman endüstrisinde emprenyeli ürünlerin geri dönüşümünde tüketici algısı: Gümüşhane ili örneği
Consumer perception of recycling impregnated products in the forest industry: A case study of Gümüşhane province
  1. Tez No: 934297
  2. Yazar: SAİD YAŞAR TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde, çevre sorunlarının artması ve doğal kaynakların sınırlı olması nedeniyle geri dönüşüm, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda önemli bir konu haline gelmiştir. Bu bağlamda, orman endüstrisinde kullanılan emprenyeli ahşap ürünlerin geri dönüşümü, çevresel etkilerinin azaltılması ve doğal kaynakların korunması açısından büyük bir öneme sahiptir. Ancak, tüketicilerin bu konudaki algı, tutum ve davranışlarının, geri dönüşüm uygulamalarının başarısını doğrudan etkilediği görülmektedir. Bu çalışma, Gümüşhane ili örneğinde, tüketicilerin emprenyeli ahşap ürünlerin geri dönüşümüne yönelik bilgi düzeylerini, algılarını ve tutumlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, yüz yüze anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Anket, tüketicilerin demografik özelliklerini, emprenyeli ürünlere ilişkin bilgi düzeylerini ve geri dönüşüm konusundaki tutumlarını ölçmeye yönelik iki bölümden oluşmaktadır. Elde edilen bulgular, tüketicilerin çevresel bilinç düzeylerinin, emprenyeli ürünlerin geri dönüşümüne ilişkin bilgi ve tutumlarını etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, geri dönüşümle ilgili farkındalık düzeylerinin artmasının, çevresel sürdürülebilirlik çabalarına olumlu katkılar sağlayabileceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, orman endüstrisinde geri dönüşüm uygulamalarının daha etkili bir şekilde planlanması ve tüketici farkındalığını artırmaya yönelik stratejilerin geliştirilmesi için önemli bir kaynak sağlayabilir. Ayrıca, literatürdeki boşlukları doldurarak emprenyeli ürünlerin geri dönüşümü konusundaki mevcut bilgi birikimine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, recycling has become a crucial aspect of sustainable development due to increasing environmental issues and the limited availability of natural resources. In this context, the recycling of impregnated wood products used in the forestry industry plays a vital role in reducing environmental impacts and conserving natural resources. However, consumer perceptions, attitudes, and behaviors significantly influence the success of recycling practices. This study aims to investigate consumer perceptions and attitudes toward the recycling of impregnated wood products in the context of Gümüşhane province. The research employs a face-to-face survey method, consisting of two sections: demographic characteristics and questions assessing consumers' knowledge levels, perceptions, and attitudes toward impregnated products and recycling. The findings reveal that consumers' environmental awareness significantly affects their knowledge and attitudes regarding the recycling of impregnated products. Furthermore, increasing awareness of recycling contributes positively to environmental sustainability efforts. The results of this study provide valuable insights for planning more effective recycling practices in the forestry industry and developing strategies to enhance consumer awareness. Additionally, it aims to fill gaps in the existing literature and contribute to the knowledge base on the recycling of impregnated products.