Göçmen girişimciliği ve ülkelerin göçmen girişimciliğine yönelik politikaları
Migrant entrepreneurship and policies of countries towards migrant entrepreneurship
- Tez No: 934353
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY GÖKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Göç birçok farklı şekil alan bir olgu olarak girişimciliği de içerisinde barındırmakta ve göçmen girişimciliği üzerine çalışılan bir alan haline gelmektedir. Göçmenleri girişimci olmaya iten birçok faktör, farklı disiplinler ve yaklaşımlarca ele alınmaktadır. Fakat göçmenlerin girişimci olmaları için bulundukları ülkedeki göç rejimi de belirleyici olmakta, onları destekleyen veya engelleyen yapıları barındırmaktadır. Göç rejimleri ise ülkelerin refah rejimleri ile bağlantılı olarak şekillenmekte; liberal, muhafazakâr veya sosyal demokrat refah rejimlerinde göç rejimlerinin farklılaşan yanları bulunmaktadır. Her bir rejim göçü yönetirken kendi ilkeleri doğrultusunda hareket etmekte, göçmen girişimciliğine yönelik politikalar ise rejimin ana ilkeleri çerçevesinde ortaya çıkmaktadır. Çalışma kapsamında liberal, muhafazakâr veya sosyal demokrat refah rejimi örnekleri olan Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve İsveç'teki göç rejimleri ve göçmen girişimciliği politikaları incelenmektedir. Ardından Türkiye'nin dâhil olduğu refah rejimi ve göç rejimi belirlenerek göçmen girişimciliği politikaları bahse konu ülkelerle kıyas yapmak üzere ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a phenomenon that takes many different forms, migration also includes entrepreneurship and immigrant entrepreneurship has become a field of study. Many factors that push immigrants to become entrepreneurs are addressed by different disciplines and approaches. However, the immigration regime in the country where immigrants are located for them to become entrepreneurs is also decisive and contains structures that support or hinder them. Immigration regimes are shaped in connection with the welfare regimes of countries; there are different aspects of immigration regimes in liberal, conservative or social democratic welfare regimes. Each regime acts in line with its own principles while managing migration, and policies towards migrant entrepreneurship emerge within the framework of the main principles of the regime. Within the scope of the study, immigration regimes and immigrant entrepreneurship policies in the United States, Germany and Sweden, which are examples of liberal, conservative or social democratic welfare regimes, are examined. Then, Turkey's welfare regime and immigration regime are determined and immigrant entrepreneurship policies are discussed in order to make comparisons with these countries.