Kurumsal karbon ayak izi hesaplama :Emülgatör üretimi yapan fabrika örneği ve kurumsal sürdürülebilirlik
  1. Tez No: 934363
  2. Yazar: GİZEM SABANCIOĞLU KARYAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Nüfusun artması doğal kaynaklara, enerjiye ve fosil yakıtlara olan talebi de artırmaktadır. Doğal yaşam döngülerinin bozulması ve atmosferdeki sera gazlarının yükselmesi gibi doğa üzerinde çeşitli olumsuz etkiler tüketimdeki artışın sonuçlarıdır. Bu sonuçlar, Dünya'daki yaşamı olumsuz etkileyen küresel ısınmaya sebep olmaktadır. Küresel ısınma nedeniyle iklim sistemleri değişmekte ve bu da doğal ekosistemler üzerinde olumsuz bir etki yaratmaktadır. Dünya çapındaki birçok ülke, küresel ısınmanın etkisini değerlendirmek ve sonuçlarını azaltmak için iş birliği yapmaktadır. Yapılan bu iş birlikleri, enerji tüketen ve karbon emisyonuna neden olan faaliyetleri belirlemeyi, karbon çıktısını ölçmeyi ve iyileştirme girişimleri yürütmeyi kapsamaktadır. Sera gazı emisyonlarının etkisi,“karbon ayak izi”nin hesaplanması yoluyla değerlendirilebilir. Bu çalışmada, emülgatör üretimi yapan bir firmanın kurumsal karbon ayak izi hesaplaması gerçekleştirilmiştir. Hesaplamalar, GHG Protokolü ve ISO 14064-1 standartlarına uygun olarak yapılmış olup, emisyon faktörleri için IPCC ve GHG Protokolü kaynaklarından faydalanılmıştır. Çalışma kapsamında, 2024 yılının ilk altı aylık dönemi için hesaplamalar yapılmış olup Tier 1 yaklaşımı benimsenmiş, elektrik tüketimi hesaplamalarında ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yayımladığı emisyon faktörlerine dayanılarak Tier 2 yaklaşımı kullanılmıştır. Hesaplamalar sonucunda kurumun altı aylık sera gazı salınımı toplam 72,8 ton CO2eş emisyon olarak belirlenmiştir. Bu emisyonun 10,83 ton CO2eş'i kapsam 1 (doğrudan emisyonlar), 48 ton CO2eş'i kapsam 2 (elektrik tüketimine bağlı emisyonlar) ve 13,96 ton CO2eş'i kapsam 3 (dolaylı emisyonlar) olarak dağılım göstermektedir. Çalışma, emisyon kaynaklarının ayrıntılı şekilde analiz edilmesini ve sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda kurumun iyileştirme çalışmaları yapmasını hedeflemektedir. Tezin son bölümünde, kurumun sürdürülebilirlik davranışları incelenmiş olup çeşitli iyileştirme önerileri sunulmuştur. Bu önerilerin, kurumun çevresel etkilerini azaltartarak sera gazı emisyonunu düşürmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Population growth increases the demand for natural resources, energy and fossil fuels. Various negative impacts on nature, such as the disruption of natural life cycles and the rise of greenhouse gases in the atmosphere, are the consequences of increased consumption. These consequences lead to global warming, which negatively affects life on Earth. Climate systems are changing due to global warming, which has a negative impact on natural ecosystems. Many countries around the world are cooperating to assess the impact of global warming and mitigate its consequences. These collaborations involve identifying energy-consuming and carbon-emitting activities, measuring carbon output and implementing improvement initiatives. The impact of greenhouse gas emissions can be assessed by calculating the“carbon footprint”. In this study, a corporate carbon footprint calculation of an emulsifier manufacturing company was carried out. Calculations were made in accordance with the GHG Protocol and ISO 14064-1 standards, and IPCC and GHG Protocol sources were used for emission factors. Within the scope of the study, calculations were made for the first six months of 2024 and the Tier 1 approach was adopted, while the Tier 2 approach was used in electricity consumption calculations based on the emission factors published by the Ministry of Environment and Urbanization. As a result of the calculations, the institution's six-month greenhouse gas emission was determined as 72.8 tons of CO2e emissions. Of this emission, 10.83 tons of CO2e is scope 1 (direct emissions), 48 tons of CO2e is scope 2 (emissions due to electricity consumption) and 13.96 tons of CO2e is scope 3 (indirect emissions). The study aims to analyze emission sources in detail and to improve the organization in line with sustainability goals. In the final section of the thesis, the sustainability behaviors of the organization are examined, and various improvement suggestions are presented. These suggestions aim to reduce the environmental impact of the organization by lowering greenhouse gas emissions.