Alışveriş merkezleri kuruluş yeri seçiminde coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ve analitik hiyerarşi prosesi kullanılması: Çanakkale il merkezi örneği
Using geographic information systems (GIS) and analytic hierarchy process for shopping mall location selection: The case of Çanakkale city center
  1. Tez No: 934364
  2. Yazar: YUSUF ÖZKAN ÇEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Alışveriş merkezleri, modern şehirlerin ekonomik, sosyal ve kültürel yapılarında önemli bir yer tutmaktadır. Kent yaşamının gereklilikleri doğrultusunda AVM'ler, yalnızca alışveriş değil, aynı zamanda sosyal etkileşim ve eğlence ihtiyaçlarını karşılayan kompleks yapılar haline gelmiştir. AVM'lerin başarısı, büyük ölçüde doğru bir yer seçimine dayanır. Bu yer seçiminde nüfus yoğunluğu, ulaşım altyapısı, sosyo-ekonomik yapı, çevresel faktörler ve rekabet gibi birçok kriter göz önüne alınmalıdır. Bu bağlamda, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP), bu tür çok kriterli karar verme süreçlerinde etkili araçlar olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, Çanakkale il merkezinde yeni bir alışveriş merkezi (AVM) için en uygun yerin belirlenmesine odaklanmaktadır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemleri entegre edilerek, nüfus yoğunluğu, ulaşım ağı, sosyo-ekonomik yapı, çevresel faktörler ve mevcut rakip AVM'lerin etkisi gibi çok boyutlu kriterler detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Çanakkale'nin tarihi, turistik ve ekonomik potansiyeli göz önünde bulundurularak, yatırımcılar ve şehir planlamacıları için stratejik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Shopping malls have an important place in the economic, social and cultural structures of modern cities. Shopping malls, which are compatible with the requirements of the urban area, have become complex structures that meet not only shopping but also social sharing and entertainment needs. The success of shopping malls largely depends on the correct location selection. Consideration of many criteria such as the buyer's population density, transportation system, socio-economic structure, factors and competition. This geographic, Geographic Information Systems (GIS) and Analytical Hierarchy Process (AHP) provide advanced protection as effective tools in such multi-criteria decision making. This study focuses on identifying the most suitable location for a new shopping mall (SM) in the city center of Çanakkale. By integrating Geographic Information Systems (GIS) and the Analytic Hierarchy Process (AHP), multidimensional criteria such as population density, transportation network, socio-economic structure, environmental factors, and the impact of existing competitor malls were analyzed in detail. Considering Çanakkale's historical, touristic, and economic potential, strategic recommendations have been presented for investors and urban planners.