Tasarımdan uygulamaya matamatiksel bir etkinliğin niteliğinin incelenmesi
Investigation of the quality of a mathematical activity from design to implementation
  1. Tez No: 934366
  2. Yazar: AYŞEGÜL KILIÇ ODUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY AGAÇ, DR. MEHMET GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
D Etkinlik kullanımını geliştirmek için birçok değerlendirme aracı kullanılmakta olup bu değerlendirilmenin sınıftan ve uygulayıcıdan bağımsız işe koşulması mümkün olamayabilmektedir. Bu araştırmada, ortaokul matematik derslerinde, tasarımdan uygu-lamaya matematiksel bir etkinliğin matematiksel potansiyel puanlarının değişip-değişmediğinin ve eğer değişti ise bunun nedenlerinin, kaynaklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi desenlerinden olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırma katılımcıları amaçlı örnekleme türlerinden ölçüt örnekleme kullanılarak seçilen yedi matematik öğretmenidir. Veri kaynakları olarak etkinlik metinleri, etkinliklerin sınıfta uygulama videoları, öğretmenlerle gerçekleştirilen birebir görüşmeler kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde öğretmen-lerden kazanımlarına uygun bir etkinlik seçmeleri ve sınıfta uygulamaları ve bu uygu-lamayı videoya çekmeleri istenmiştir. Uygulamalardan sonra katılımcılar ile görüşme gerçekleştirilmiş ve görüşme videolarının transkripti çıkarılmış ve analiz edilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre etkin-liklerin matematiksel potansiyel puanlarının uygulama sürecinde değişebildiği ve bu değişimin bazen artış bazen de düşüş yönelimi gösterdiği görülmüştür. Matematiksel potansiyelin yükselişinin, genel olarak öğretmenlerin etkinlikte yaptığı revizyonlardan (etkinliğe madde ekleme, materyal ekleme, materyali değiştirme) ve öğretmenin etkinliği seçme/uygulama amaçlarından etkilendiği görülmüştür. Matematiksel potansiyel puanlarının ise düşüşünün ise öğretmenden, öğrencilerden, sınıfın dinamik yapısından, çevresel faktörlerden etkilendiği belirlenmiştir. Bu faktörler genel olarak materyal kullanımı, zaman kullanımı, öğrencilerin akademik başarılarının düşük olması, öğret-menin bilişsel yükü üstlenmesi, öğrencilerin önbilgi eksikliği, öğretmenin kişisel tutumları gibi nedenler olarak belirlenmiştir. Ayrıca matematiksel potansiyelin uygulama-da değişmeme nedenleri olarak öğretmenlerin etkinlikleri metindeki hali ile uygulaması, düşük bilişsel düzey etkinlik seçmesi, öğretmenin etkinlik kullanım amaçları, olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many evaluation tools are used to improve activity use, and it may not be possible to conduct this evaluation independently of the class and the implementer. In this study, it was aimed to determine whether the mathematical potential scores of a mathematical activity changed from design to implementation in middle school mathematics classes and, if so, the reasons and sources. In this study, a case study design, which is one of the qualitative research method designs, was used. The research participants were seven mathematics teachers selected using criterion sampling, a type of purposeful sampling. Activity texts, videos of activities implemented in the classroom, and one-on-one interviews with teachers were used as data sources. During the data collection process, teachers were asked to choose an activity suitable for their gains, implement it in the classroom, and record this implementation on video. After the implementations, inter-views were conducted with the participants and the transcripts of the interview videos were extracted and analyzed. Content analysis was used in the analysis of the data. According to the research results, it was seen that the mathematical potential scores of the activities could change during the implementation process and that this change sometimes showed an increase and sometimes a decrease. It has been observed that the increase in mathematical potential is generally affected by the revisions made by teachers in the activity (adding items to the activity, adding materials, changing the mate-rial) and the teacher's purposes for selecting/implementing the activity. It has been determined that the decrease in mathematical potential scores is affected by the teacher, students, the dynamic structure of the classroom, and environmental factors. These factors have been determined as the general reasons for the use of materials, use of time, low academic success of students, the teacher's undertaking of cognitive load, students' lack of prior knowledge, and the teacher's personal attitudes. In addition, the reasons for the mathematical potential not changing in practice have been determined as teachers' application of the activities as in the text, selection of low cognitive level activities, and the teacher's purposes for using the activity.