Sendika üyelerinin iş tatmin düzeylerinin örgütsel bağlılığa etkileri
Effects of job satisfaction levels of union members on organizational commitment
  1. Tez No: 934389
  2. Yazar: AYŞE ORHAN ÇAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sürekli gelişen ve dönüşen dünyamızda iş yaşamında da değişiklikler meydana gelmiştir. Sanayi devrimiyle birlikte makineleşmenin önemi artmıştır. Ancak günümüzde ise insan faktörü daha önemli hale gelmiştir. Tez araştırmamda çalışanların iş tatminini ve çalıştıkları örgüte olan bağlılıklarını çeşitli demografik özelliklerine göre karşılaştırmalı analiz yapabilmek adına çalışılmıştır. Hizmet İş Sendikasında çalışan ve sendika üyesi olan çalışanların demografik özelliklerine göre iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeyleri yapılan anket ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our constantly developing and transforming world, there have been changes in business life. The importance of mechanization has increased with the industrial revolution. However, today, the human factor has become more important. In my thesis research, a comparative analysis was made of the job satisfaction of employees and their commitment to the organization they work for according to various demographic characteristics. The job satisfaction and organizational commitment levels of employees working in the Service Labor Union and who are union members were investigated with a survey according to their demographic characteristics.