Şanlıurfa ilindeki suriyeli göçmenlerin gıda tüketim ve satın alma davranışlarının tüketici kültürleşmesi bazında incelenmesi
Examination of food consumption and purchasing behaviours of syrian immigrants in Şanliurfa province on the basis of consumer acculturation
- Tez No: 934398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET REŞİT SEVİNÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CANÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, İşletme, Economics, Agriculture, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Şanlıurfa ilinde yaşayan geçici koruma statüsündeki Suriyeli göçmenlerin gıda tüketim davranışlarını, tüketici kültürleşmesi çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, göçmen bireylerin geleneksel beslenme alışkanlıklarından ne ölçüde uzaklaştıkları ve ev sahibi toplumun gıda kültürüne hangi düzeyde uyum sağladıkları analiz edilmiştir. Bu bağlamda, kültürleşme sürecinde tercih edilen stratejiler (entegrasyon, asimilasyon, ayrılma, marjinalleşme) ile bireylerin tüketim davranışları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel materyalini, araştırmacı ve tez danışmanı tarafından geliştirilen, Türkçe ve Arapça dillerine uyarlanmış bir anket formu oluşturmuştur. Ölçüm aracı olarak bireylerin geleneksel ile modern beslenme alışkanlıkları arasındaki uyum düzeyini ölçmeyi amaçlayan AIDAM ölçeğinden yararlanılmıştır. Anket formunda, bireylerin sosyo-demografik özelliklerine ve beslenme kültürleşmesi düzeylerine ilişkin toplam 50 ifade yer almıştır. Çalışma kapsamında, Şanlıurfa'da geçici koruma altında bulunan yaklaşık 273 bin Suriyeli bireyi temsil edebilecek şekilde 412 kişiyle yüz yüze anket yapılmıştır. Veriler, SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiş; bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA ile gruplar arası farklar değerlendirilmiştir. Beslenme kültürleşmesi puanı, Türk tipi ve Suriye tipi beslenme uygulamalarına verilen yanıtlar doğrultusunda oluşturulan puanlama sistemiyle hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların büyük çoğunluğu geleneksel Suriye yemeklerine bağlılık göstermektedir. Ancak, özellikle genç, erkek, bekâr ve yüksek eğitim düzeyine sahip bireylerin Türkiye tipi beslenme alışkanlıklarına daha yüksek düzeyde uyum gösterdiği tespit edilmiştir. Bu durum, kültürel esnekliğin ve çift yönlü kültürleşme stratejisinin bazı gruplarda daha belirgin olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca Türkiye'de geçirilen sürenin artmasıyla birlikte Türk mutfağına uyumun arttığı da gözlenmiştir. Beslenme kültürleşmesi bağlamında elde edilen bulgular, göçmenlerin gıda tüketim tercihlerinin yalnızca ekonomik ya da fizyolojik ihtiyaçlarla değil; kültürel kimliğin korunması, sosyal uyum çabası ve aidiyet duygusuyla da şekillendiğini göstermektedir..
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the food consumption behaviours of Syrian migrants under temporary protection living in Şanlıurfa within the framework of consumer acculturation. The study analyses the extent to which immigrant individuals move away from their traditional eating habits and the extent to which they adapt to the food culture of the host society. In this context, the relationships between the strategies preferred in the acculturation process (integration, assimilation, separation, marginalisation) and the consumption behaviours of individuals were evaluated. The main material of the study was a questionnaire form developed by the researcher and the thesis advisor and adapted to Turkish and Arabic languages. The AIDAM scale, which aims to measure the level of harmony between traditional and modern eating habits of individuals, was used as a measurement tool. The questionnaire form included a total of 50 statements regarding the socio-demographic characteristics of individuals and their level of nutritional acculturation. Within the scope of the study, a face-to-face survey was conducted with 412 people to represent approximately 273 thousand Syrian individuals under temporary protection in Şanlıurfa. The data were analysed using SPSS software; independent sample t-test and one-way ANOVA were used to evaluate the differences between groups. The nutritional acculturation score was calculated using a scoring system based on the responses to Turkish and Syrian dietary practices. According to the findings of the study, the majority of the participants were loyal to traditional Syrian food. However, it was found that especially young, male, single and highly educated individuals showed a higher level of adaptation to Turkish-type eating habits. This situation reveals that cultural flexibility and bidirectional acculturation strategy are more prominent in some groups. It was also observed that the adaptation to Turkish cuisine increased with the increase in the time spent in Turkey. The findings obtained in the context of nutritional acculturation show that the food consumption preferences of immigrants are shaped not only by economic or physiological needs, but also by the preservation of cultural identity, social cohesion efforts and sense of belonging.