Kadın çalışanların cam tavan sendromu algısı: Özel sektör ve kamu sektörü karşılaştırması
Perception of the glass ceiling syndrome among female employees: A comparison of the private and public sectors
- Tez No: 934420
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı özel sektör ve kamu sektöründe çalışan kadınların cam tavan sendromu algısının karşılaştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'da yaşayan 200 kamu ve 200 özel sektör çalışanı kadın ile anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan anket uygulaması“Sosyo-Demografik Form”ve“Cam Tavan Sendromu Ölçeği”olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda kamuda çalışan kadınların özel sektörde çalışan kadınlara kıyasla kişisel tercih ve algılar ile enformel iletişim ağlarına ilişkin tutumlarının daha olumlu olduğu tespit edilmiştir. Buna karşın Cam Tavan Sendromu Ölçeğinin diğer alt boyutlarında çalışılan sektöre göre elde edilen sonuçların anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the perception of the glass ceiling syndrome among women employed in the private and public sectors. To achieve this aim, a survey was conducted with 200 women working in the public sector and 200 women in the private sector residing in Istanbul. The survey consisted of two sections: the“Socio-Demographic Form”and the“Glass Ceiling Syndrome Scale.”The results revealed that women working in the public sector exhibited more positive attitudes regarding personal preferences, perceptions, and informal communication networks compared to their counterparts in the private sector. However, no significant differences were found in the other sub-dimensions of the Glass Ceiling Syndrome Scale based on the sector of employment.