Sosyal girişimcilikte kritik başarı faktörleri: Türkiye uygulaması
Critical success factors in social entrepreneurship: Implementation of Türkiye
- Tez No: 934453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BEYZA BAYARÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Toplumsal sorunlara çözümler bulmak için çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından süreçler yürütülmektedir. Sosyal girişimcilik ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlar için kalıcı ve yenilikçi çözümlerin bulunduğu bir süreçtir. Bu çalışmanın amacı sosyal girişimcilikte başarılı olabilmek için kritik başarı faktörlerinin neler olduğunun belirlenebilmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada ilk olarak tarama modeli kullanılarak literatür taramaları yapılmış, sosyal girişimcilikte bireysel, kurumsal ve çevresel başarı faktörleri bulunmuştur. Bu başarı faktörleri toplam sekiz ana kriter ve kırk iki alt kriterden oluşmuştur. İkinci olarak kriterleri ve alternatifleri hiyerarşik bir çerçeve üzerinden önceliklendiren bir karar verme tekniği olan Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) kullanılmıştır. Üçüncü olarak AHP kapsamında elde edilen bulgular hakkında aynı uzmanlardan derinlemesine görüşme tekniği kullanarak görüş ve önerileri alınmıştır. Araştırmanın örneklemini alanında uzman ve ödül almış dokuz sosyal girişimci oluşturmaktadır. Veriler toplanırken AHP ikili karşılaştırma matrisleri ve yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme soruları kullanılmıştır. AHP bulgularına göre sosyal girişimcilikte bireysel başarı faktörlerinde iş tecrübesi/deneyim, sorumluluk sahibi olma, liderlik, etik değerlere sahip olmak, başarma ihtiyacı ve sosyal girişimcilik özyeterliği en yüksek öneme sahip kriterler olmuştur. Kurumsal başarı faktörlerinde finansal sürdürülebilirlik sağlama ile sosyal etki ve sosyal fayda yaratma en yüksek öneme sahip kriterler olmuştur. Çevresel başarı faktörlerinde ise sosyokültürel çevre unsurları en yüksek öneme sahip kriter olmuştur. Elde edilen bulgular hakkında uzmanların görüşlerini öğrenmek amacıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu kapsamda elli dokuz sorudan oluşan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme soruları kullanılmıştır. Elde edilen bulgular görüşme yapılan uzmanlar tarafından da desteklenmiştir. Araştırma sonuçlarının sosyal girişimcilik literatürüne, uygulayıcılara ve konuya ilgi duyanlara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Various institutions and organizations carry out processes to find solutions to social problems. Social entrepreneurship is a process that provides permanent and innovative solutions for economic, social and environmental problems. The aim of this study is to determine what the critical success factors are in order to be successful in social entrepreneurship. In line with this purpose, the literature review was first conducted using the screening model in the study, and individual, institutional and environmental success factors in social entrepreneurship were found. These success factors consisted of a total of eight main criteria and forty-two sub-criteria. Secondly, the Analytical Hierarchy Process (AHP), a decision-making technique that prioritizes criteria and alternatives through a hierarchical framework, was used. Thirdly, opinions and suggestions were obtained from the same experts using the in-depth interview technique regarding the findings obtained within the scope of AHP. The sample of the study consists of nine social entrepreneurs who are experts in their fields and have won awards. AHP pairwise comparison matrices and semi-structured in-depth interview questions were used to collect data. According to AHP findings, in individual success factors in social entrepreneurship, work experience/experience, being responsible, leadership, having ethical values, need for success and social entrepreneurship self-efficacy were the most important criteria. In institutional success factors, providing financial sustainability and creating social impact and social benefit were the most important criteria. In environmental success factors, sociocultural environment elements were the most important criteria. In-depth interviews were conducted in order to learn the opinions of experts about the findings obtained. In this context, semi-structured in-depth interview questions consisting of fifty-nine questions were used. The findings obtained were also supported by the experts interviewed. It is thought that the research results will contribute to the social entrepreneurship literature, practitioners and those interested in the subject.